Bush dönemi Dışişleri Bakanı Rice, kitabında Kürtler'e değindi!

ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu’daki gelişmeleri konu alan "Özgürlüğe doğru giden uzun yol" adlı bir kitabında,


Irak’ın kurtarılması savaşından ve Saddam rejiminin yıkılmasından sonraki süreçte Kürtlerin rolünü anlatan George W. Bush dönemi Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kitabında Kürtlerin, etkinlikleri ve çalışkanlıklarıyla kendilerini Irak’ın diğer parçalarına karşı kanıtladığına değindi.

KÜRTLER BAĞIMSIZLIK HAYALLERİNE EN ÇOK IRAK'TA YAKLAŞTI

"Kürtler, uzun bir zaman Türklerin ve Arapların eşitsizlik yaklaşımlarıyla yüz yüze kaldılar, onların zulmünü yaşadılar. Bağımsızlık hayalleri olan Kürtler, bu hayallerine en çok Irak’ta yaklaştı." diyen Condoleezza Rice, Irak’ta yaşayan Kürtlerin durumuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"1991 yılındaki Körfez Savaşı’ndan sonra Kürdistan Bölgesi, kendi hükümetine sahip oldu. 2003 yılında Bağdat’ın düşmesiyle de bu 12 yıllık tecrübelerinin çok daha etkili kullandılar ve Irak’ın diğer parçalarından daha etkin olduklarını kanıtladılar."

Kürtlerin, Saddam rejiminden sonra ABD ile en koordine şekilde çalışan müttefiki olduğunu ve her şeyi hakkettiklerini gösterdiğini dile getiren Rice, "Kürtlerin hak talebi Irak’ta siyaseti daha da karmaşık hale getirdi" diye yazdı.

IRAK’I BİR ARAYA GETİRMEK ARTIK ÇOK, ÇOK ZOR OLACAK

Uluslararası camianın Irak’ın toprak bütünlüğünden bahsetmesinin de karmaşık vaziyeti daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini dile getiren Condoleezza Rice, "Irak, ABD’nin yardımıyla terör örgütü IŞİD’i yenecektir ancak burada asıl sorun IŞİD'den sonra Irak’a ne olacak? Kürtler, bağımsızlık hayalleri için daha fazla talepte bulunacak ancak İran buna karşı çıkıyor ve baskısını arttıracak. Öte yandan böylesi bir durumda Sünniler petrolsüz kalacakları için buna mesafeli yaklaşıyor" dedi.

Rice, Irak’ın geleceği ile ilgili olarak da, "Irak'ı ve demokratik kurumlarını bir araya getirmek çok, çok zor olacak" ifadesini kullandı. (K24)