Brett McGurk'un bir ideali var: Kürdistan Devleti

Batı Kürdistan (Rojava) ve Güney Kürdistan'da Kürtler ile dostane ilişkiler içinde olan Brett McGurk'un bir ideali var. O ideal Bağımsız Kürdistan Devleti'dir. Bunu ABD medyası çok defa gündeme getirdi. Gizlenmeyen bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, "ABD'nin DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye net bir şekilde destek vermektedir. Bu kişinin değişmesinde de fayda vardır." dediği McGurk kimdir?
McGurk başta Kürdistan Bölgesi Yönetimi dostane ilişkiler içindeydi. Başta ABD ve Avrupa Rojava'nın egemen partisi PYD'yi muhattap almıyordu.

Başkan Mesut Barzani'nin girişimi ile PYD Eş Başkanı Salih Müslüm Avrupa ve ABD'li yetkililer ile görüşmeye başladı. Nitekim Müslüm o dönemler Erbil'e gider Başkan Barzani'nin misafiri olurdu. Ziyaretlerleri ve uçak biletini bile Başkan Barzani ayarlıyordu.
Bu şekilde Rojava ile gelişen ABD ilişkileri büyük bir dostluk havası içinde devam ediyor.

Artık bugün ABD, DSG ve YPG'ye teknolojik ve ağır silahlar veriyor, resmi muhattap olarak kabul ediyor.

Obaman'ın bu görev için seçtiği, Donald Trump'ın değiştirmeden onunla yola çıkmaya karar verdiği McGurk'un arkasında ABD ordusu ve yönetimi güçlü bir şekilde duruyor.

Eğitim ve siyaset hayatında sürekli başarılar elde eden; ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'un Kürdistan Devleti hedefi var.

Ne diyelim; umarız Kürtler birlik olur, hepimiz hep beraber bu hedefe ulaşırız, mazlum Kürdistan halkı kendi vatanında gerçek özgürlüğü devletleşerek tadar.