Barzani'nin sözcüsü bağımsızlık karşıtı Maliki'ye: Tarihin çöplüğüne gideceksin

Eski Irak Başbakanı Nuri Maliki bugün Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'ye karşı sert sözler kullandı. Maliki, Başkan Barzani'nin kırmızı çizgileri aştığı, bağımsızlık referandumunda ısrar ederse askeri müdahelede bulunacağını söyledi.

Başkan Barzani'nin sözcüsü Dr. Ümit Sabah Maliki'ye cevap vererek: "Şunu çok iyi bilsin ki; bağımsızlık konusunda tüm Kürdistanlılar ve Kürdistan’daki taraflar tek ses ve tek tutum içindedir. Kendisi, iradesiz birkaç Kürt’ü seviyor olabilir... Şundan emin olunsun ki, kendisi ve söz konusu iradesiz Kürtlerin yeri tarihin çöplüğüdür." dedi.

Rudaw'ın yayınladığı açıklamaya göre Başkan Barzani'nin sözcüsü şu ifadelere yer verdi:

"Maliki, Kürdistan halkına olan düşmanlığını seçim reklamı olarak kullanmayı alışkanlık edinmiştir. Fakat gerçek şu ki; Maliki’nin de, sarfettiği sözlerin de, kendisini takip eden kitlenin de bizim gözümüzde hiçbir değeri yoktur.


+ Nuri Maliki'nin açıklamalarını okumak için burayı tıklayın

Irak’ın başına bela olan, yenilgiye ve terörün büyümesine sebep olan birinin, hâlâ konuşuyor olması oldukça şaşırtıcıdır. Böyle birinin utanması gerekiyor. Irak’ı kaosa sürükleyen birinin, yaşamına son vermesi ya da Irak halkının gözünden uzak durması gerekiyor.

Bu zât, Irak’ı dünyada yolsuzluk sıralamasında bir numaraya çıkaran, hırsızlık, başı boşluk ve gruplaşmaya neden olan kişidir. Bu kişinin döneminde yüzlerce Sünni aydın teröre kurban verildi, bir kısmının ise akibeti bilinmiyor.

Maliki, karanlık iktidarında halka ve anayasaya saygı gösterseydi, emin olun ki bu denli büyük bir felaket yaşanmazdı. Anayasayı bu kadar ihlal eden birinin, anayasa söylemiyle gösteri yapmasına da hakkı yoktur.

Bağımsızlık Kürdistan halkının hakkıdır. Maliki, bu konuda konuşacak hiçbir konuma sahip değildir. Şunu çok iyi bilsin ki; bağımsızlık konusunda tüm Kürdistanlılar ve Kürdistan’daki taraflar tek ses ve tek tutum içindedir. Kendisi, iradesiz birkaç Kürt’ü seviyor olabilir... Şundan emin olunsun ki, kendisi ve söz konusu iradesiz Kürtlerin yeri tarihin çöplüğüdür."

Foto: Nuri Maliki:
+ Nuri Maliki'nin açıklamalarını okumak için burayı tıklayın.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler