Bakanlar Kurulu bugün Kürdistan Ordusu projesini karara bağlayacak; Peşmerge...

Kürdistan Bakanlar Kurulu Başbakan Neçirvan Barzani ve yardımcısı Kubat Talabani öncülüğünde toplantı yapacak. Toplantıda Uluslarası standartlarda Kürdistan Ordusu Projesi imzalanarak karara bağlanacak. Uluslararası Koalisyon Güçleri projeyi destekliyor.

Peşmerge Güçleri'nin dünya standartlarına yükseltmek için Uluslararası Koalisyon Güçleri ile beraber hazırlanan Kürdistan Ordusu projesi  bugün onaylanarak pratiğe geçirilecek. 

Bunun yanı sıra tüm partilerin silahlı güçleri birleştilecek, Peşmerge Bakanlığı'na bağlacak, dünya güçleri tarafından eğitilip teknolojik ve ağır silahlarla donatılacak.
Kürdistan Bölgesi'nde birinci parti olan KDP'den 4, muhalif partilerden 16 Bakan var. KDP, Kürdistanlı partilere "Gelin ülkeyi beraber yönetelim" şiarı ile bakanlıkları verdi; Dağılıma razı olmayan YNK'ye kendi 5 Bakanlık hakkından birini vermişti.

Dolayısı ile bu tarihi projeyi tüm Kürdistan partileri beraber onaylamış olacak.

Petrol, doğalgaz gibi ulusal konuların tümünü, tüm Kürdistan partilerinden eşit sayıda temsilci karara bağlıyor. Bir imza eksik olursa karar uygulanamıyor.

Konu ile ilgili arşiv haberlerimiz:

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİ'NDEN MODERN KÜRDİSTAN ORDUSU MÜJDESİ

Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizeyi yaptığı açıklamada Peşmerge'nin modern orduya dönüştürülebilmesi için ABD, İngiltere ve Almanya ile bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı.

Bu girişim ile Modern Kürdistan Ordusu Kurulacak.

Açıklamada söz konusu anlaşmanın bakanlar kuruluna sunulmasından sonra Kürdistan Başkanı'na takdim edileceği kaydedildi.

"Söz konusu anlaşmaya göre Kürdistan Peşmerge güçleri askeri idare, teknik beceri, eğitim, gelişim, modern silahlarla donatma, mali yönetim gibi konularda modernize edilecek" denildi.

Üç dünya devinden uluslararası düzeyde profesyonel Peşmerge kararı

Kürdistan Bölgesi, uluslarası düzeyde yeni bir profesyonel askeri güç oluşturuyor. Bugün Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani uluslarası güçlerle bir toplantı yaptı, söz konusu karar alındı.

Uluslararası Koalisyon Güçleri'nden İngiltere, Amerika ve Almanya ortak profesyonel askeri danışman ve eğitmen ekibini Kürdistan Peşmerge Bakanlığına yönlendirdi.

Bu girişimin amacı Kürdistan Peşmerge Güçleri'ne öncülük edecek profesyonel bir askeri birliğin kurulmasıdır.

Video: Peşmerge Antiterör:
Peşmerge (پێشمه‌رگه, Pêşmerge); kelime anlamı savaşçı veya fedai. Pêş, Kürtçede Önce; merg ise ölüm anlamına gelir. Peşmerge, ölümün önünde gidenler, ölümüne anlamındadır. Silahlı Kürdistan güçlerine verilen isimdir.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin resmi ordusudur. Bunun yanısıra diğer Kürdistan parçalarında da mücadele eden Kürt partileri Peşmerge ismi ile mücadele eden savaşçılar var.

Peşmerge, hangi ulustan olursa olsun Kürdistan için savaşan birliklere verilen isimdir. Örneğin Türkmen ve Arap Peşmerge birlikleri de var. Nitekim Mustafa Barzani partisinin adının Kürt Demokrat Partisi olarak konulmasına kızmış, adının Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak değiştirilmesini, aksi takdirde bu partide yer almayacağını söylemişti. Bunu da "Biz sadece Kürtler için değil tüm Kürdistanlı uluslar için mücadele ediyoruz" şeklinde açıklamıştı.

Bu isim ilk olarak 1945 yılında kurulan Kürdistan Cumhuriyeti'nde kullanıldı.

İngiltere'den müjdeli Profesyonel Kürdistan Ordusu açıklaması

İngiltere, IŞİD sonrası dönemde de Kürdistan Peşmerge güçlerine destek ve eğitim vermeye devam edeceklerini açıkladı. İngiltere özel temsilcisi Mesrur Barzani ile geleceğin Kürdistan Ordusu projesini ele aldı.

İngiltere Özel Temsilcisi Tom Backett bugün Kürdistan Güvenlik Müsteşarı Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

TOM BACKETT: PEŞMERGE'YE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İngiliz temsilci konuşmasında "Kürdistan Peşmerge güçleri IŞİD ile savaş sürecinde uluslararası bir güç olduğunu gösterdi. İngiltere Peşmergeye silah, eğitim ve destek vermeye devam edecek" dedi.

MESRUR BARZANİ, TEŞEKKÜR ETTİ

Mesrur Barzani de konuşmasında Peşmerge'nin donatılması, eğtilmesi ve geliştirilmesinin bölgedeki tehditlere karşı önemine değindi.

Barzani, İngiltere Hükümeti'nin Peşmerge güçlerine destek vermeye devam edeceği için teşekkür etti.

ABD, İNGİLTERE VE ALMANYA'DAN PROFESYONEL KÜRDİSTAN ORDUSUN'A SİLAH VE EĞİTİM...

İngiliz temsilci görüşmede ABD, İngiltere ve Almanya'nın Peşmerge'yi profesyonel bir ordu haline getirmek için başlattıkları projeye değindi.

Başbakan Neçirvan Barzani tarafından ABD, Almanya ve İngiltere ile yapılan anlaşma, 2 hafta sonra Kürdistan Bakanlar Kurulu'nun onayına proje olarak sunulacak. Kürdistan Bakanlar kurulunda tüm partilerden bakanlar var.

Toplantıda ayrıca Musul Operasyonu, IŞİD ile savaş ve bölgenin durumu ele alındı.