'Bağımsızlık Referandumu' sürecine yabancı danışmanlardan büyük destek!

'Bağımsızlık referandumu'nu izlemek, uluslararası yasalar nezdinde yardımcı olmak üzere Yabancı Danışmanlar ve Gözlemciler Kürdistan Bölgesi'ne geliyor.


Yabancı danışmanlar, 'bağımsızlık referandumu'nu izlemek, uluslararası yasalar nezdinde yardımcı olmak ve gözlemlerde bulunmak üzere Kürdistan Bölgesi'ne geliyor.

Uzmanlar, Irak Anayasası’nın Güney Kürdistan'ın bağımsızlığına engel olmadığını, uluslararası yasalara göre mevcut ortam ve durumun bağımsızlığına uygun olduğunu belirtiyor.

'Bağımsızlık referandumu'nun içte ve dışta da bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleme kaydetmesi için çalışmalar devam ediyor. Siyasi taraflar, referandumun yasal kalıplar içinde ilerlemesi ve yaşanacak sorunlara çözüm üretilmesi için görüşmelerine devam ediyor.

IRAK ANAYASASI VE ANAYASA MAHKEMESİ ENGEL OLAMAZ

Uzmanlar, Irak Anayasası'nın ve hatta Anayasa Mahkemesi'nin, Kürdistan’ın bağımsızlığına engel teşkil edemeyeceğini çünkü yasalara göre Irak’ta farklılıkların hakları koruma altında olduğunu vurguluyor.

Irak’ta yasaların, Kürdistan'da bağımsızlık referandumunun yapılmasına müsaade ettiğini bildiren uzmanlar, ne uluslararası ne de iç yasaların hiçbir şekilde buna engel olamayacağını belirtiyor.

Kürdistan’da siyasi ve ekonomik krizler bir tarafa sınırlarında da Peşmerge güçleri, en vahşi terör örgütüne karşı sert bir mücadele veriyor. Ancak bu olumsuzluklar bağımsızlık talebinin önüne geçmedi ve çalışmaların hızını düşürmedi.

ULUSLARARASI KONJONKTÜR MÜSAİT

Uluslararası yasaların ve konjonktürün, bağımsızlık referandumuna gayet müsait olduğunu kaydeden uzmanlar ayrıca, siyasi tarafların bu konuda birlik içinde hareket etmesinin hayati önem taşıdığını belirterek artık bu gerçeğin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

YABANCI DANIŞMANLAR VE GÖZLEMCİLER ÇAĞRILDI

K24'ün edindiği bilgilere göre Kürdistan Hükümeti, 'bağımsızlık referandumu'nun daha olumlu ve sorunsuz bir ortamda gerçekleşmesi için yurt dışından çok sayıda gözlemci ve danışmana davet gönderdi.

Danışmanların, bağımsızlığını yeni elde eden ülkelerdeki tecrübeleri, Kürdistan Bölgesi yönetimiyle paylaşacağı belirtiliyor.