Ayasofya önünde fetih namazı...

Saadet Partisi'nin gençlik yapılanması olarak bilinen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) tarafından İstanbul'un fethinin 564. yıl dönümü sebebiyle Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesi talebiyle fetih namazı kılındı.


İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümünde Ayasofya Müzesi'nin cami olarak ibadete açılması için düzenlenen etkinliğe AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, Suriyeli Alimler Birliği Başkanı Şeyh Usame Er Rifai, Filistin'den Mescid-i Aksa İmamı Mohammed Ali El Abbasi katıldı.

Polisin güvenlik önlemi aldığı etkinlik alanında namaz öncesi Kuran okundu. Gece yarısından itibaren meydanda toplanan grup, sabah namazı vaktinin girmesini bekledi.

Vaktin girmesiyle Mescid-i Aksa İmamı Mohammed Ali El Abbasi cemaate sabah namazı kıldırdı, Şeyh Usame Er Rifai de dua ettirdi.

Namaz öncesi cemaate seslenen Salih Turhan, sahte imzalarla 1934'te Ayasofya Camii'nin müze haline getirildiğini öne sürdü. Turhan şöyle konuştu:

"Bizim talebimiz, 'buradaki çevredeki camiler doldu taştı, namaz kılacak yer yok, o açıdan Ayasofya'nın minarelerinden ezanlar okunsun, içinde namaz kılalım' mücadelesi değildir. Bizim için Ayasofya, Sultan Fatih'in bir vakfiyesidir, hak ve batılın mücadelesinde, hakkın yanında yer almanın gayreti içinde olmaktır. Yoksa Ayasofya Camii'nin minarelerinden Allahuekber nidaları okunmazsa Ayasofya bizim için taştan topraktan ibarettir."