"Ankara'nın önünde bir tek yol kalıyor; Yeni bir Kürt politikası"

Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen'in "ABD’nin stratejik müttefiki Kürtler" başlığıyla yayımlanan bu günkü yazısında Türkiye'nin artık vakit kaybetmeden yeni bir Kürt politikasını oluşturması gerektiğine değindi.


Ali Sirmen'in Cumhuriyet'te yer alan yazısı ilgili kısmı şöyle:

"...BOP ile bölgede sınırların değişmesini öngören ABD’nin, Ortadoğu’da İsrail ile birlikte bu hedefi paylaşan iki stratejik ortağından, birisi Türkiye değil, artık Kürtlerdir.

Ortadoğu ülkelerinin şu andaki politik tavırlarının sonucu olarak doğduğu andan itibaren, denize ulaşmak için şu andaki mevcut sınırları tehdit edecek, rakip veya hasım devletlerle kuşatılmış durumda, varlığını ve bekasını ABD’ye borçlu olacak, bu yüzden Washington’un dediğinden çıkmayacak, Sam Amca’nın vazgeçilmez müttefiki İsrail üzerindeki baskıları hafifletecek olan olası bir Kürt devleti ABD’nin bölgedeki yeni stratejik müttefikidir. 

Bu konuda kimse tersine hayaller kurup yanılmamalıdır. 

Durum böyle olunca da, Türkiye’nin bu konudaki kırmızı çizgileri, artık açıkça görüldüğü üzere bugün olduğu gibi yarın da sürekli çiğnenmeye mahkûmdur.

Bu durumu değiştirebilecek güce sahip olmayınca, soruna askeri bir çözüm aramak da akılcı olmadığından, Ankara’nın önüne bir tek yol kalıyor: 

Bölgeyle ilgili bu gerçekleri kendi çıkarlarıyla en iyi bağdaştıracak yeni bir Kürt politikasını, hem ulusal hem bölgesel boyutta, vakit yitirmeden oluşturmak."