ABD Suriye Ordusu'nu vurdu; Şam ve Moskova'dan tepki

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye’de bir askeri konvoyu vururken, Suriye ve Rusya dışişleri bakanlıklarıdan tepki geldi.


ABD'nin Suriye'nin Ürdün sınırında düzenlediği operasyonlara tepki gösteren Rusya olayı 'kabul edilemez' olarak nitelerken, Suriye ise olaya 'kabul edilemez ve koalisyonun gerçek hedefini göstermiştir' ifadeleri ile tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Ürdün sınırındaki El Tanf'ta Suriye ordusuna düzenlediği hava saldırısına ilişkin olarak, "Bu, kesinlikle kabul edilemez. Söz konusu saldırı, Suriye'nin egemenliğinin ihlalidir. Ayrıca bu, ülkedeki siyasal sürece de yardımcı olmayan bir adım" ifadelerini kullandı.

SURİYE'DEN KINAMA

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya bilgi veren Suriye Savunma Bakanlığı yetkilisi de operasyonu kınadıklarını ve koalisyon güçlerinin açıkladığı gibi "çatışmasız bölgeye giren askeri araçların" değil, bölgedeki "askeri noktalardan birinin" hedef alındığına vurgu yaptı.

Öte yandan yetkililer, "ABD öncülüğündeki koalisyonun, El Tanf'daki saldırısının gerekçeleri kesin olarak kabul edilemez ve koalisyonun gerçek hedefini göstermiştir" açıklamasında bulundu.