ABD Özel Temsilcisi McGurk: Şengal’de başka güçler istemiyoruz!

Erbil'’e ziyarette bulunan ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.


Başkan Barzani ziyaretinde Brett McGurk’a, aralarında ABD Irak Büyükelçisi Doglos Siliman, Erbil Başkonsolosu Ken Gross ile bir grup üst düzey asker ve diplomatın yer aldığı geniş bir heyet eşlik etti.

Görüşmede Washington-Erbil ve Erbil-Bağdat ilişkileriyle bölgesel gelişmeler ve IŞİD ile mücadele konuları ele alındı

Başkan Mesud Barzani’ye, kendisiyle çalışmaktan büyük onur duyduklarını söyleyen ABD Özel Temsilcisi McGurk, Peşmerge'nin IŞİD ile mücadelede elde ettiği başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede, Şengal’de PKK varlığının da gündeme geldiği belirtilirken, McGurk’un bu konuda, Kürdistan Bölgesi'nin istikrar ve huzurun ABD için önemine değinerek, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın resmi güçleri dışında hiçbir gücün bölgede bulunmasını desteklemediklerini söyledi.

BAŞBAKAN BARZANİ’DEN BAĞDAT’A ELEŞTİRİ

Brett McGurk başkanlığındaki ABD heyeti daha sonra Başbakan Neçirvan Barzani’yi ziyaret etti.

ABD heyetinin bu görüşmede de IŞİD ile mücadelede Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu arasındaki uyum ve işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiği aktarıldı.

ABD heyeti görüşmede, sorunların diyalog yoluyla çözümünün bölgedeki bileşenlerin ortak yaşamı ve istikrar için önemine dikkat çekerken Başbakan Barzani, "Son dönemlerde çoğunluğu Irak askerleri olmak üzere Musul savaşında yaralanan 35 bin insanı tedavi ettik ancak Bağdat hükümetinin üzerine düşen yardımı yaptığını söyleyemeyiz" diyerek mülteciler ve Musul savaşında yaralananların tedavileri konusunda Bağdat Yönetimi'nin üzerine düşeni yapmadığını söyledi. (K24)