İşte ABD'nin İncirlik alternatifleri!

Yayınlanan bir harita ile İncirlik Üssü'nün olası alternatiflerinin konumlarını paylaşılırken, alternatiflerin İncirlik kadar 'rahat ve düşük maliyetli' olmamakla birlikte, aynı işi görebilecekleri belirtildi.


Bipartisanpolicy.org adlı internet sayfasında, bu konu yeniden gündeme gelirken, alternatif üslerin yerlerini gösteren bir de harita yayınlandı.

Haritada bulunan üç üssün Musul, Kerkük ve Erbil'de bulunmaları ayrıca dikkat çekici.

Yazıda, 50 senedir ABD Ordusu'nun İncirlik'te süregelen varlığının ''istikrarlı ve dostça'' bir ülkede sürdüğü, fakat geçen yıllarda bu durumun değişiklik göstermiş olmasının ABD tarafından yapılması gereken yeni planlarda etkili olması gerektiği belirtiliyor.

Ankara'da iki ülke arasındaki ilişkiye olan algının, ABD'nin Ankara'ya daha fazla ihtiyacı olduğu yönünde olduğu iddia edilirken, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimine dair ABD'yi halka açık şekilde suçlaması anımsatılıyor. Türkiye'nin aynı zamanda jeostratejik önemini ABD üzerinde baskı aracına dönüştürdüğü de belirtilmiş.

Rusya ile geliştirdiği ilişkiler ve ABD'nin Iraklı ve Suriyeli Kürtlerle olan ittifakına karşı duruşuyla, Türkiye'nin IŞİD'le mücadeleyi zorlaştırdığı, Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğüne karşı tutumunun da eleştirilmesi gerektiği, ancak günümüze kadar önemli bir müttefik olması nedeniyle susan ABD'nin artık Türkiye'ye karşı sesini yükseltmesi ve tavır değişikliği sergilemesi gerektiği söyleniyor.

BPC Türkiye Özel Tim Üyesi ve emekli General, Charles Wald'ın Washington'a yaptığı çağrıya atıfta bulunulan yazıda, Wald'ın istikrarını kaybederek ABD'ye düşmanlaşan Türkiye yerine ABD'nin acilen bölgedeki etkin varlığını sürdürebileceği yeni bir yer araması gerektiğine dair sözlerine yer veriliyor.


Yayınladıkları bir harita ile İncirlik'in olası alternatiflerinin konumlarını paylaşılırken, alternatiflerin İncirlik kadar 'rahat ve düşük maliyetli' olmamakla birlikte, aynı işi görebilecekleri belirtilmiş. (Odatv / Şıvan Okçuoğlu)