ABD'li eski büyükelçi Wilson: YPG konusunda ABD'nin fikri değişmedi

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, "YPG’yi silahlandırma konusunda ABD'nin fikrini değiştirmedi. Ancak 'Çözüm için hiç ilerleme sağlanamadı' demek de doğru değil" diye konuştu.


 ABD’nin eski büyükelçisi Ross Wilson, "Açıklamalara bakacak olursak YPG’yi silahlandırma konusunda ABD fikrini değiştirmedi. Ancak ‘Çözüm için hiç ilerleme sağlanamadı’ demek de doğru değil" dedi.

Wilson, Erdoğan-Trump zirvesini Habertürk'ten Nalan Koçak'a değerlendirmesi şu şekilde oldu:

"Sizce Türk tarafının Washington ziyareti başarılı mıydı? Türkiye istediği şeyleri alabildi mi?" sorusuna Wilson, "Başarıyı nasıl tanımladığınıza bağlı. Bundan kastınız YPG'nin silahlandırılması meselesini çözmekse, büyük çözüm beklemek gerçekçi değil. Bence ilk görüşme için gayet başarılıydı, özellikle ilişkilerin yolunda gitmediğini düşünecek olursak" yanıtını verdi.

"ABD'NİN BU KARARINDAN DÖNMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Wilson, "Peki sizce görüşmenin başarısız bir tarafı oldu mu?" sorusuna ise, "Açıklamalara da bakacak olursak YPG'yi silahlandırma konusunda ABD fikrini değiştirmedi. Bu çok ciddi bir sorun. Ancak 'Çözüm için hiç ilerleme sağlanamadı' demek de doğru değil. Bunu zaman gösterecektir" şeklinde cevap verdi.

Trump’ın YPG'yi silahlandırma kararından dönmesinin pek mümkün görünmediğini belirten büyükelçi Wilson, "Mesela PKK konusunda işbirliği artabilir. Belki ABD'nin YPG'yle çalışma yöntemi ve oyun planı konusunda bazı şeyler değişebilir. Ama ABD'nin hedefi operasyonu birkaç hafta içerisinde başlatmak" dedi.