ABD'den flaş Kuzey Kore açıklaması; Rusyanın da...

Beyaz Saray'dan Kuzey Kore’nin denediği balistik füze ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada "Füze Rus topraklarına bu kadar yakın  düşmüşken, Trump, Rusya’nın bundan memnuniyet duymasını tahayyül edemiyor” denildi.

Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi ile ilgili  bilgilendirilen ABD Başkanı Donald Trump’ın füzenin Rusya topraklarına yakın  düştüğünü ve Moskova’nın bundan memnun olmasını tahayyül edemediğini ifade ettiği  bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı bir açıklamada, “Füze Rus topraklarına  bu kadar yakın düşmüşken, Rusya’ya Japonya’dan daha yakın bir mesafede, (Trump)  Rusya’nın bundan memnuniyet duymasını tahayyül edemiyor.” ifadesi kullanıldı.

Pyongyang’ın “açık tehdidini” uzun süredir ortaya koyduğunu ifade  edilen açıklamada “Bu son provokasyon bütün uluslara Kuzey Kore’ye karşı daha  güçlü yaptırımlar uygulama konusunda bir çağrı olsun.“ ifadelerine yer verildi.

Gün içerisinde ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) da bir  açıklama yapmış ve  Kuzey Kore’nin füze denemesi yaptığını tespit ettiklerini  ancak söz konusu füzenin kıtalararası balistik füzenin uçuşuyla uyumlu olmadığını  açıklamıştı.

PACOM açıklamasında Kuzey Kore’nin Hawaii yerel saatine göre 10.30’da  bir füze fırlattığını tespit ettikleri kaydedilmişti.

Açıklamada “Füze Kusung yakınlarından fırlatıldı ve Japon Denizi'ne  düştü. Füzenin türü ile ilgili değerlendirme devam etmektedir ancak uçuşu  kıtalararası balistik füzenin uçuşuyla uyuşmuyor.” ifadesine yer verilmişti. (AA)