ABD, İran'ın Akdeniz'e ulaşma hamlesini kesebilecek mi?

İsrail istihbaratı MOSSAD'a yakınlığı ile bilinen Debka haber sitesinin haberine göre, İran'ın Akdeniz'e ulaşmasının engellenmesini hedefleyen ABD'nin planı deşifre olunca, İran Şii Haşdi Şabi güçlerini Şengal bölgesine sürdüğünü iddia etti.


ABD Yönetimi'nin Suriye'de Rakka operasyonu öncesi IŞİD ile masaya oturduğu öne sürülüyor.

ABD'nin İran’ın Akdeniz'e ulaşmak için oluşturduğu Şii Hilali'ni kesmek maksadıyla IŞİD'e işbirliği önerdiği ileri sürüldü.

İsrail'in istihabarat örgütü MOSSAD'a yakınlığı ile bilinen Debka haber sitesinin  iddiasına göre, IŞİD'in merkezi Rakka'yı  çatışmadan  almayı  planlayan Pentagon, (ABD Savunma Bakanlığı) zaman kazanarak Irak-Suriye sınırına iki koldan operasyon düzenlemek ve Tahran’dan Akdeniz'e uzanan yolu korumak istiyor.

Debka'nın iddiasına göre bu anlaşmanın Pentagon için birinci motivasyonu: zaman.

Çünkü ABD Rakka'yı savaşmadan ele geçirip zaman kazanarak, Suriye-Irak sınırının kuzeyinde ilerleme sağlayan İran destekli milis gücü Haşdi Şabi’nin bir an önce önünü kesmek istiyor.

Plana göre IŞİD ise;  eleman kaybetmeden güneydeki El Mayadin veya Elbukemal'e güçlerini kaydırarak, en önemli ekonomik kaynağı olan petrollerini koruma altına almaya sıcak bakıyor.

Pentagon’un hemen Irak sınırını hedeflemesinin nedeninin İran’ın Akdeniz’e ulaşacak ikmal yolu olduğu tahmin ediliyor.

GÜNEY VE KUZEYDEN HAREKAT 

Bir süredir Suriye'nin güneyinde ABD askerlerinin koruyuculuğunda Ürdün destekli Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Megavir El Tavra grubu, IŞİD'i Elbukemal'den temizlemek adına gerçekleştirilecek harekât için düğmeye basmıştı.

Bölgeye Norveçli ve İngiliz özel kuvvetler ile birlikte ABD bayraklı araçlar da sevk edilmişti. İddiaya göre, El Tavra’nın bölgede yığınak yapmasına destek olan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Rakka’yı ele geçirerek başlatılacak eş zamanlı operasyon için fırsat kolluyor.

Tüm bu hareketliliğin hedefinin ise İran’ın bölgede beslediği milislerine silah sağladığı Akdeniz’e açılan ikmal yolunun engellemesi olduğu düşünülüyor. Söz konusu stratejik hat, Tahran’ın Ortadoğu’da kalıcı bir hâkimiyet kurması için kritik önemde bulunuyor.

TAHRAN HAMLEYE KARŞILIK ŞENGAL'E GİRDİ

İran’ın Tahran’dan Akdeniz’e uzanan Ortadoğu’yu dizayn edeceği yolun kilit noktasını Irak’ın kuzeyinde IŞİD’in  işgalindeki 2 şehir oluşturuyor; Telafer ve Şengal.

Bağdat’a bağlı İran destekli Haşdi Şabi milislerinin kısa süre önce Şengal’de başlattıkları harekatın sebebinin de bu olduğu düşünülüyor. Milisler Şengal'den sonra ikinci kritik nokta olan Telafer'i de almak istediklerini gizlemiyor.

AP’ye konuşan Şii Haşdi Şabi milislerinin sözcüsü Kerim Nuri ise Irak sınırına dayandıklarını bildirerek Şengal'e ulaşan yolda önemli duraklardan olan Beac’ı ele geçirdiklerini duyurdu.

ABD’nin ikmal hattını engelleyeceğini anlayan İran, Suriye'de de planı bozmak için hareket geçmiş durumda. Hizbullah ve rejim milisleri, kısa süre önce Suveyda'dan Ürdün destekli muhaliflerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı.

PLANI RUSYA SIZDIRDI İDDİASI?

Suriye’de IŞİD  ile ABD arasındaki Rakka müzakereleri iddiası hakkında konuşan uluslararası koalisyonun bölgede desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Telal Silo, görüşme bilgilerinin Moskova tarafından sızdırıldığını ima etmişti.

IŞİD’in Rakka’dan temizlemek için düzenlenecek harekat için ilk teklifin Rusya’dan geldiğini vurgulayan Tilo, "Biz tercihimizi ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon'dan yana kullandık. Operasyon sürüyor. IŞİD ile anlaşma haberleri DSG’yi yanlış lanse etmeye yönelik bir propaganda" dedi.

Öte yandan, Debka haber sitesi Washington’ın bölgeyi savaşmadan ele geçirmesi durumunda PYD’den vazgeçebileceğini bildirdi.

Sitenin IŞİD ile DSG arasında 10 gündür süren Rakka pazarlığı hakkındaki haberinde, ABD Başkanı Trump’ın bu sayede Türkiye'yi Rusya'nın elinden çekip alabileceği belirtildi.

IRAK-SURİYE HATTI NEDEN ÖNEMLİ??

Çatışmaların başladığı ilk günden itibaren Suriye’de savaşın tarafı olan İran, Tahran’dan Akdeniz’e ulaşan bir ikmal yolu oluşturmak istiyor.

İlk tasarladığı hat ülkenin kuzeyindeki ABD askerleri nedeniyle kesintiye uğrayan İran, yeni istikameti için Kürdistan Bölgesi sınırları içindeki Şengal’den geçen ve Amman-Şam-Bağdat otoyolu hattında ilerleyen bir güzergaha odaklanmış durumda.

Tahran yönetimi, yeni ikmal hattı için Suriye’nin güneyindeki IŞİD’in kontrolündeki çöl bölgesini ele geçirerek Şii koridoru oluşturmayı hedefliyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler