ABD, Kürt göstericilere saldıran Erdoğan'ın korumaları için "vahşi" dedi; Yakalanma emri

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında korumalarının Kürt göstericilere saldırmasının yankıları sürüyor. Washington Polis Müdür Peter Newsham yaptığı basın açıklamasında Türk polisini "vahşi" olarak nitelendirdi.

Erdoğan, Başkan Donald Trump ile görüşmek üzere ABD'ye gitmiş,  Kürt göstericiler de Türkiye Konsolosluğu önünde protesto gösterisi yapmıştı. Gösteride HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması, baskıların son bulması istenmişti.
Erdoğanın korumalığını yapan Türk polisleri göstericilere sert bir şekilde saldırarak darp ettmiş, ABD polisi de Kürt göstericileri korumak için Türk polislerini coplayarak uzaklaştırmıştı.

Washington Polis Müdürü Peter Newsham yaptığı nasın açıklamasında "Türkiye konsolosluğundaki polisler barışşçıl gösteri yapan bir gruba vahşice saldırdı." dedi.
Açıklamada 11 kişinin yaralandığı bunlardan birinin de polis olduğu kaydedildi.

Polis müdürü Peter Newsham açıklamasında saldırgan polislerin kimliklerini tespit ettiklerini, yakalanmaları için İçişleri ve Dışişleri bakanlığı ile beraber çalışacaklarını söyledi.

Açıklamada Türkiye yetkililerini sert bir şekilde uyaracakları kaydedildi.
Türkiye'nin ABD konsolosluğu ise yaptığı açıklamada "Yürüyüşçüler Türkiye ve ABD'nin terör listesinde olan PKK üyeleriydi. Erdoğna Trump görüşmesi sonrasında Türkiye konsolosluğunu ziyaret etmiş, br grup göstericide konsolosluk önünde toplandı, Türkiye hükümetine karşı sloganlar attılar" ifadelerini kullandı.