ABD, DSG ve YPG'ye ne zaman, hangi silahları verecek? İşte detaylar

ABD'nin DSG  ve YPG ağır silah vermesi yaz başında gerçekleştirilecek. Ağır silahlar teslim edildikten sonra Rakka Operasyonu başlayacak. Tepkili olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PKK üzerinden ABD'yi vazgeçirmeye çalışıyor.

DSG ve YPG'ye verilecek silahlar arasında ısı güdümlü tanksavar füzeler de var.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu gelişmeye karşı "Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil" ifadesini kullandı.

Verilecek silahlar arasında havan ve havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka, ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar var.

Uluslararası Koalisyon Güçleri Sözcüsü John Dorrian ise yaptığı açıklamada "Silahlar aşama aşama ihtiyaç duyuldukça verilecek. Verilen silahlar geri alınmayacak" şeklinde konuştu.

ABD'ye tepki veren Recep Tayyip Erdoğan "Tüm oralar depo halinde, silah depoları, mühimmat, ne ararsanız var" dedi.

Suriye Demokratik Güçleri (DSG) verilen silahların Rakka Operasyonu'nda IŞİD (DAEŞ) terör örgütüne karşı avantaj sağlayacağını kaydetti.

Türkiye ise ABD yönetimini "Bu silahlar PKK'nin eline geçecek" diyerek vazgeçirmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz gün ABD'nin yeni başkanı Donald Trump DSG ve YPG'ye ağır silahların verilmesi kararını imzalamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı ve Senato üyeleri Rojava'ya gidiyor. YPJ, YPG ve PYD'den önemli açıklamalar, Koalisyon Güçleri'nin açıklamaları, Musul ve Rakka Operasyonu son durumu için burayı tıklayın.