ABD: DSG'nin silahlandırması çok yakında...

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin silahlandırılmasına 'çok yakında' başlayacaklarını açıkladı.


BBC Türkçe'nin haberine göre, Washington'da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile ortak basın toplantısı yapan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, silahların dağıtımı konusunda Türkiye'ye karşı şeffaf olacaklarını da söyledi.

Dunford konu ile ilgili şöyle konuştu:

"Rakka'yı ele geçirme konusunda biz tek olası yöntemin Demokratik Suriye Güçleri'yle (DSG) olduğu görüşündeyiz. Sahada Türkiye'nin endişelerini ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz, örneğin silahların PKK'nin eline geçmemesi ya da Türkiye'ye gitmemesi gibi.

Bu dağıtım konusunda şeffaf davranacağız. DSG'ye sağladığımız askeri teçhizatın sadece sadece Rakka'da kullanılmasının, başka yere gitmemesinin önlemini alıyoruz"

Aynı basın toplantısında konuşan ABD'nin IŞİD ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun kendisi için söylediği "PKK'ye destek veriyor" açıklamasına yanıt verdi:

McGurk, Çavuşoğlu'na büyük saygısı olduğunu ve birçok kez aynı ortamda bulunduklarını kaydederek, "Türkiye ile aramızda tıpkı koalisyondaki diğer ülkeler gibi bazı taktiksel farklılıklar var" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford

Brett McGurk, göreve atandığından bu yana Irak'tan sonra en çok ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek, "Türkiye kritik bir ortağımız, Türkiye olmadan IŞİD'i yenemeyiz" dedi.

Birleşmiş Milletler çatısı altında süren Suriye'deki tarafların katıldığı diplomasi sürecini de hatırlatan McGurk, diplomatik alanda da Türkiye ile işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye net bir şekilde destek vermektedir. Bu kişinin değişmesinde de fayda vardır" diye konuşmuştu.