ABD'den YPG'nin 'anti terör birimi' YAT'a silah ve eğitim desteği

ABD'nin YPG'ye bağlı özel kuvvetlere, IŞİD'e karşı mücadele kapsamında silah yardımında bulunup, eğitim verdiği aktarıldı.


ABD, YPG'nin kurduğu 'anti terör birimi' YAT'a görüş dürbünleri, çelik yelekler, çelik kasklar, lazer güdümlü silahlar ve iletişim cihazları verdi.

Silahlar iki gün önce Haseke yakınlarındaki YPG eğitim merkezine teslim edilirken, YPG'den bir yetkili, konuyla ilgili Sputnik'ten Hikmet Durgun'a konuştu.

YPG'li yetkili, şöyle konuştu:

"ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) devamlı olarak silah ve eğitim yardımında bulunuyor. Biz de YPG olarak DSG'nin bir bileşeniyiz. ABD ve koalisyon güçleri, IŞİD'le mücadele kapsamında kısa bir süre önce YAT birimine gece görüş dürbünleri, kurşun geçirmez çelik yelekler, çelik kasklar, lazer güdümlü silahlar ve iletişim cihazları verdi. Ayrıca hafif, otomatik silahlar da verdi."

Yetkili, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu silahlar ve teçhizatlar, IŞİD'e yönelik operasyonlarda lazım olur. ABD'li askerler ve YAT birimi, IŞİD'e karşı zaman zaman ortak operasyonlar yürütüyor. IŞİD'in önemli emirlerine nokta operasyonlar düzenleniyor. Bu teçhizat ve silahlar Rakka'ya yapılacak operasyonda kullanılacak."

YPG'li yetkili, ABD ordusundan askeri eğitim aldıklarını da sözlerine ekledi.

ABD'nin YPG'ye yardımları, zaman zaman Ankara-Washington hattında gerginliklere neden olduğu biliniyor.