YPJ Genel Komutanı'ndan ABD, ağır silah ve Türkiye açıklaması

Qamişlo'dan K24 TV'ye bağlanan Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) Genel Komutanı Nesrin Abdullah yaptığı açıklamada "ABD ile ilişki içinde olduklarını, silahların teslim zamanının henüz belli olmadığını söyledi". YPJ Komutanı'nın Rojava, Suriye, Türkiye, ABD, Rakka Operasyonu, YPG, DSG ve IŞİD hakkında verdiği önemli bilgiler haberimizin devamında.

+İlgili Haber: DSG Genel Komutanı NRT TV'de, ABD'nin silah desteği ve Türkiye hakkında önemli açıklamalar yaptı

"IŞİD'İN AĞIR SİLAHLARI VAR"

"Rakka şehir merkezine yaklaştıkça IŞİD'in daha güçlü saldırırlarına maruz kalıyoruz. ABD'nin bunu göz önünde bulundurması gerekiyor" diyen, YPJ Genel Komutanı Nesrin Abdullah şöyle dedi:

+İlgili Haber: Kürtlerin Akdeniz'e ulaşma planı ve önemli bilgiler

"AĞIR SİLAHLARA İHTİYACIMIZ VAR"

"IŞİD'in elinde ağır ve güçlü silahlar var, bunlarla bize saldırıyor. Onun için bizim elimizde ağır silahların olması gerekiyor."

Bu silahların DSG içindeki Arap güçlerine verilip verilmeyeceğini sorusuna cevap veren Nesrin Abdullah "Silahların YPG'ye verilemesini bekliyoruz. Ancak YPG'de DSG'ye bağlı bir güçtür. Ortak bir güç olarak bu mücadeleyi yürütüyoruz. Biz YPG ve YPJ olarak baştan beri bütün imkanlarımızı ülkenin ve sivillerin özgürleştirilmesi için seferber ettik." dedi.

YPJ Genel Komutanı'nın açıklaması şöyle:

"AMACIMIZ ÖGÜRLEŞTİRMEK"

"Bundan sonra da elimizdeki bütün imkanları bu amaç için kullanacağız. Amacımız savaşmak değil, özgürleştirmek, kurtarmaktır.

"KOALİSYON GÜÇLERİ HER ZAMAN DESTEK VERDİ"

Her zaman koalisyon güçleri ile ilişkimiz oldu, işbirliği içindeydik. Yaklaşık 3 senedir havadan ve karadan bu mücadeleyi beraber yürütüyoruz. ABD bu Koalisyon Güçleri'nin liderliğini yapıyor. Diyebiliriz ki Koalisyon'un verdiği bütün imkanlarda ABD'nin de payı vardı.

"ABD BİZİ SAVAŞ MEYDANINDAN TANIYOR (...)"

Bu geç kalmış ama yerinde bir karardı. Bugüne kadar ABD ile beraber meydan savaşı verdik. Onlar da gördü ki, IŞİD'in iradesini kırabilecek tek güç, elini uzattığı her yeri alan yegane güç biziz.

"SİLAHLARI TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANMAYACAĞIZ"

6 senedir Türkiye bize karşı savaşıyor. Onlarca silah arkadaşımız şehit oldu, 100'lerce sivili öldürdüler. Biz her zaman sınıra saygı gösterdik, komşu saygısı içinde olduk. Bizim Türkiye'ye karşı savaşmak, silahları onlara karşı kullanmak gibi bir niyetimiz yoktur. Biz demokratik, barışçıl bir mücadele veriyoruz. Amacımız toprağımızı özgürleştirmek, halkımızı korumaktır. www.zernews.com

"TAPKA ZAFERİ HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN"

Tabka Kenti ve Tabka Barajı'nın kurtarılmasının halkızımıza hayırlı olsun. Öyle inanıyoruz ki 100 binlerce insan bu gelişmeden dolayı sevinçli, yuvalarına dönmek istiyorlar. Tabka'nın kurtarılması Rakka'yı özgürleştirme operasyonunun bir parçasıdır.

"SİVİLLER OLAMASA RAKKA'YI HEMEN ÖZGÜRLEŞTİRİRİZ"

Bizim Rakka'yı hemen özgürleştirme imkanımız var. Ancak önümüzde bazı engelleyici faktörler var. Özellikle kentteki sivillerin varlığı önemli bir faktör. Çünkü IŞİD onları canlı kalkan olarak kullanıyor. Hızlı ilerlememize engel olmak için sivillerin hayatını tehlikeye atıyorlar. www.zernews.com

"SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN..."

Halkın zarar görmemesi için çok zaman biz gecikmeli olarak ilerliyoruz. Ancak biz bütün imkanlarımızla, halkın zarar görmeyeceği bir şekilde ilerleyeceğiz. Ta ki Rakka Kenti'ni özgürleştirinceye kadar." (ZERnews.com)

İlgili Haberler:
DSG Genel Komutanı NRT TV'de, ABD'nin silah desteği ve Türkiye hakkında önemli açıklamalar yaptı
+ Kürtlerin Akdeniz'e ulaşma planı ve önemli bilgiler
+ TÜM ROJAVA HABERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN