Rakka Operasyonu son durum; IŞİD'in Başkenti özgürlüğe 6 KM uzak

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçıları Rakka’nın kuzeyinde ilerlemeye devam ediyor. Savaşçılar kent merkezine 6 km yaklaştı. Rakka şehir merkezi artık savaşçıların menziline girdi.

Fırat’ın Gazabı Hamlesi'nin 4'üncü aşaması kapsamında Rakka’nın kuzey istikametinde ilerleyen Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları, köy ve mezraları IŞİD teröristlerinden kurtarmaya devam ediyor.
Harita Günceldir: 13.05.2016 / Sarı Alan: Kürtler, Siyah: IŞİD
Savaşçılar dün IŞİD’e ait bir askeri üssü temizlemişti. Gece saatlerinde devam eden çatışmaların ardından, söz konusu askeri üsse yakın olan ve Çiftçiler Birliği Merkezi olarak tanımlanan bir yerleşke ile Suriye BAAS Rejiminin cezaevi olarak kullandığı alan kontrol altına alındı.

BAAS Nedir: Sosyalist Arap Diriliş Partisi. Liderleri: Irak'ta Saddam Hüseyin, Suriye'de Beşar Esad
YPG'nin başını çektiği DSG diğer adı ile QSD savaşçıları, bu operasyonla Rakka kent merkezine 6 km yaklaştı ve kent merkezi artık savaşçıların menziline girmiş durumda.
Harita günceldir: 13.05.2017 / Sarı Bölge: Ortadoğu'da Kürtlerin hakimiyetinde / Siyah: IŞİD, Kırımız: Irak ve Suriye Rejimleri / Yeşil: Muhalifler
Diğer yandan Rakka’nın batı cephesinde harekete geçen DSG savaşçıları, dün gece 4 mezrayı DAİŞ’ten temizledi ve 5 km ilerledi.

Son 4 günde 185 km’lik alan kurtarıldı, 6 köy ve 7 mezra DAİŞ’ten alındı.