81 ABD kongre üyesinden Trump'a 'partilerüstü' Erdoğan mektubu!

Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin Erdoğan’ın Washington'a geldiği gün Trump’a 81 Kongre üyesi ile bir mektup yollayarak, Erdoğan’ın özgürlüklere karşı baskıcı tutumunu hatırlattı.


Cumhuriyetçi Kongre üyesi Bill Johnson ve Illinois’li Demokrat Kongre Üyesi Brad Schneider’in Erdoğan’ın şehre indiği gün Trump’a 81 Kongre üyesi ile bir mektup yollayarak, Erdoğan’ın özgürlüklere karşı baskıcı tutumunu hatırlattığı söyleniyor.

Mektubun her iki partinin üyeleri tarafından imzalanması ise tepkiye 'partilerüstü' bir kimlik verdi.

Mektupta Demokrat Kongre Üyesi Brad Schneider şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye NATO üyesi ve özellikle de IŞİD ile mücadelede Birleşik Devletler’in önemli bir müttefiki ve tam da bu yüzden dostunuz olarak, demokrasiye ve insan haklarına saygıya duyduğumuz endişeyi dile getirmeliyiz.

Erdoğan ile yapılan bu görüşme, Başkan Trump’ın, sivil özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün, işleyen bir demokrasi için hayati önem taşıdığının ve Türkiye’nin ve bölgenin geleceğinde kritik olduğunun açık bir mesajını vermesi için eşsiz bir fırsat."

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Bill Johnson ise şu cümleleri sarf etti:

"İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda Türkiye, tarihsel açıdan son derece hassas bir bölgede ABD için güvenilir bir müttefik olmuş, komünizm ve İslami radikalizm gibi tehditlere karşı çok değerli stratejik destek sağlamıştır.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi altında gerçekleşen insan hakları ihlalleri ve antidemokratik uygulamalar, bu ortaklığı baltalamakta ve Birleşik Devletler için büyük zorluklar yaratmaktadır. Trump yönetiminin, Türk hükümetine rotayı değiştirme ve insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki taahhütlerini yerine getirme çağrısı yapması zaruri bir hal almıştır." (Washington Hattı / Osman Bilgin)