Rakka Operasyonu son durum: IŞİD'e darbe üstüne darbe!

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Rakka Operasyonu çerçevesinde kentin kuzeyinde kalan 3 köy ve 15 mezrayı IŞİD (DAEŞ)'den aldı. Çıkan çatışmalarda çok sayıda IŞİD teröristi öldürülürken, 5'i de sağ yakalandı, 4 DSG savaşçısı yaşamını yitirdi.
DSG (QSD) savaşçıları dün Rakka’nın El- Reşit, Ebu Qira ve El Ceyif köylerini kuşatmaya aldı. Yaşanan şiddetli çatışmaların ardından 3 köy kurtarıldı.

Çatışmalarda çok sayıda IŞİD savaşçısı öldürülürken, çok sayıda silah ve cephane ele geçirildi ve DAİŞ’e ait bir drone indirildi.
Harita: Güncel, 16.05.2017 / Sarı: DSG, Siyah: IŞİD
Her üç köydeki çatışmalarda 4 DSG savaşçısı yaşamını yitirdi. 

Çatışma noktalarındaki köyüler IŞİD'in döşediği mayına bastı, çok sayıda vatandaşın da yaşamını yitirdiği bilgisi verildi; Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bilgi edinilemedi.

Diğer yandan Rakka’nın doğusunda özgürleştirilen Eriş ve Baran köylerinde arama tarama çalışmaları sırasında 5 IŞİD militanı sağ yakalandı.

Yine 2 BKC ve 500 mermisi, 2 roketatar RPG(B-7) ve 9 roket, 6 kalaşnikof, 4 cephane yeleği ve 21 kalaşnikof şarjörü, 88 M-16 mermisi ele geçti.

Fırat’ın Gazabı Hamlesi 4. Aşaması kapsamında bir haftada:

44 mezra, bir pamuk fabrikası, bir askeri eğitim merkezi, Çiftçiler Birliği Merkezi ve 15 köy kurtarıldı. Köylerin isimleri şöyle:

El Cayif, El Reşîd, Ebu Qira, El Melalî, El-Atşana, El Ensar, El Rafîa, Al Celaa, Meyselûn, Xirbet El-Xan, Til Maaz, Til Mehles, Eriş, Baran û Mesakin Eskerî.