Türkmen Çözüm Partisi'den Türkmen Cephesi'ne: IŞİD geldiğinde neredeydiniz?

Türkmen Çözüm Partisi Başkan Yardımcısı Muna Kahveci, Kürdistan Bayrağı'na saygı duyduklarını ve Peşmerge'yi desteklediklerini söyledi.


Kürdistan Bayrağı'na karşı Kerkük’te yürüyüş düzenleyen Türkmen Cephesi taraftarı gençlere seslenen Kahveci, "IŞİD gelip Kerkük'e dayandığında neredeydiniz?" diye sordu.

Kürdistan Demokrat Parti (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (YNK) oluşan Referandum Heyeti'nin partileriyle gerçekleştirdiği görüşmede PDK ve YNK’nin Kerkük’teki Türkmen Cephesi'ne haddinden fazla değer verdikleri eleştirisinde bulunduklarını söyleyen Muna Kahveci, bu eleştirilerini Kerkük Valisi Necmedin Kerim'e de ilettiklerini söyledi.

Kerkük Türkmen Cephesi, Irak Parlamentosundan Kerkük’te Kürdistan Bayrağı'nın resmi kurumlarda göndere çekilmemesi ve sadece Irak Bayrağı'nın çekilmesi talebinde bulunmuştu. Bunun ardından Irak Parlamentosu Kerkük’te dalgalandırılmaya başlanan Kürdistan Bayrağı'nın indirilmesi kararını almıştı.

Türkmen Cephesinin bu tutumunu da eleştiren Muna Kahveci, “Kürdistan bayrağı göndere çekilmeden önce Türkmen Cephesi bilgilendirilmişti. Bilgilendirilmelerine rağmen bayrağın asılacağı son güne kadar sesiz kaldılar. Bayrak dalgalanmaya başlar başlamaz karşı duruş sergileyip karara karşı yürüyüşler düzenlemeye başladılar.” dedi.

Irak Türkmen Cephesi lideri Aydın Maruf

Türkmen Cephesi'nin Kürdistan Parlamentosu'nda sadece bir sandalyesi bulunduğunu hatırlatan Muna Kahveci, bu sandalyedeki Aydın Maruf’un kendisini tüm Türkmenlerin temsilcisi olarak gördüğünü ve kendilerinin bunu kabul etmediklerini söyledi. (K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler