"Trump, Rakka açıklaması için 16 Nisan sonrasını bekliyor"

Hürriyet Gazetesi yazarı Murat Yetkin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına kadar irtibat kurmama kararı aldığını iddia etti.


Hürrriyet Yazarı Murat Yetkin, "Hatta 16 Nisan kampanyalarında malzeme olmasın diye ABD Yönetimi'nin (Rakka operasyonun gecikmesini de göze alarak) yola YPG ile devam etme kararını açıklamayı dahi 16 Nisan sonrasına bıraktığı konuşuluyor" diye yazdı.Yetkin'in "Referandum sonrası dışişlerimiz sıkıntılı" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

"...Nitekim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak dâhil hükümetin önemli kişileri ABD’ye gidip, Trump görevi devralmadan yönetiminde yer alacak önemli kişilerle görüşmelerde bulunmuş, lobi yapmışlardı.

Ancak ilk aksama ABD’de başladı. Seçildiğinde ilk telefonla görüştüğü liderlerden birisinin de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu açıklayan Trump, görevi devraldıktan sonra –en son Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’ye kadar- pek çok ülke yöneticisiyle görüştü. Erdoğan ile yalnızca bir telefon görüşmesi var kayıtlarda.

Diplomatik camiada Trump’ın Erdoğan ile 16 Nisan’a dek yakın irtibat kurmak istemediği konuşuluyor. Hatta 16 Nisan kampanyalarında malzeme olmasın diye ABD yönetiminin -Rakka operasyonun gecikmesini de göze alarak- yola YPG ile devam etme kararını açıklamayı dahi 16 Nisan sonrasına bıraktığı konuşuluyor.

Avrupa Birliği (AB) ile zaten şekerrengi olan ilişkiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın idam cezasının geri getirilmesini “Evet” kampanyasının ana sloganlarından biri haline getirmesiyle iyice gerilmişti.

Gerilimi zirveye tırmandıran ise, AB ülkeleri, özellikle de Almanya ve Hollanda’nın Erdoğan ve AK Partili bakanların resmi sıfatla ülkeye gelip referandum propagandası yapmasına izin vermemesi, ama mesela PKK yanlısı gösterilere, üstelik Kandil bağlantılarıyla izin vermesi oldu.

Avrupa’da özellikle seçim zamanı, yabancı düşmanlığı yükseliyordu. Avrupalılar da kendilerine Nazi suçlaması yöneltilince cevap vermeden duramıyorlardı.

Netice mi? Çavuşoğlu dün dedi ki “Avrupalı politikacıların aptallığı sayesinde “Evet” oylarımız arttı”.  Belki Angela Merkel 16 Nisan’a dek Türkiye-AB ilişkileri üzerine yorum yapmaya tövbe edene dek o zıtlaşma ve mağduriyet üzerinden AK Parti “Evet” puanlarını artırmıştı ama Türkiye’nin AB ile ilişkileri artık “Bir referandum da onun için yaparız” düzeyine gelmişti.

Bir de Rusya var. Türkiye Suriye’de IŞİD ile savaşırken Rusya yardımcıydı, Suriye uçaklarını filan bile tutuyordu. Ne zaman ki hükümetten “Münbiç’e girer YPG’yi vururuz” açıklamaları gelmeye başladı, ABD’nin yanı sıra Rusya’da Türkiye’ye karşı YPG’yi korumaya aldılar; YPG onlara IŞİD’e karşı lazımdı. Bir hafta önce bakanları Münbiç’e Rakka’ya yürümekten söz eden hükümet Fırat Kalkanının “başarıyla tamamlandığını” açıkladı. Askerler orada kalacak ama artık muharip görevde değil, Türkiye’ye gelmiş Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi için çalışacaktı.

Suriye’deki gizli aktör İran ile tek ortaklığın bağımsız Kürt devletine karşı durmak olduğunu söylemeden geçmemek lazım.

ABD, AB ve Rusya ile durum bu da Arap ülkeleriyle harika mı? Bakalım. Suriye ile ilişkimiz yok. Mısır’la hemen hemen yok, Irak’la sallantıda. Suudi Arabistan ve Katar ile belki mali ilişkiler yolunda ama mesela onlar Müslüman Kardeşleri terörist sayıyorlar, Türk hükümeti saymıyor. Trump yönetiminin “IŞİD’ten ve El Kaide’den sonra sırada” saydığı Müslüman Kardeşler konusu er geç Arap ülkeleriyle sorun olacak gibi duruyor..."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler