"Trump, İran’ın önünü Kürdistan'la kesmek istiyor"

Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akademisyen Mehmet Alkış, ABD Başkanı Donald Trump'ın bağımsız Kürdistan'ı İran'ın önünü kesmek için istediğini söyledi.


Akademisyen Mehmet Alkış, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunda ciddi olduğunu, ancak global güçlerin, bölge ülkelerin ve referandum sonrası Kürtler arası siyasi güçlerin takınacağı tavırların iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin bu kez konuya daha ciddi yaklaştığını ifade eden Akademisyen Alkış, Kürtlerin elinin güçlü olduğunu belirterek, bağımsızlığın üç ayaklı bir süreç olduğunu söyledi.

Al-Monitor’a konuşan Mehmet Alkış, “Global güçler bu işe ne der? Bölge güçleri, Türkiye, İran, Arap ülkelerinin tepkisi ne olur? Referandum ve sonrası Kürtler arası siyasi güçler bundan nasıl etkilenir? Bu üç noktaya dikkat etmek lazım” ifadelerini kullandı.

2013’ten beri ABD’nin Kürtleri Bağdat’la yaşamaya ikna ettiğini ve Irak toprak bütünlüğünün bozulmamasını istediğini söyleyen Alkış, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın politikasının ise İran’ın önünü kesmek olduğunu ifade ederek, "İran Şii hilal kurmaya çalışıyor. Trump yönetimi bunu kabul etmiyor ve İran’ın önünü kesmeye çalışıyor. Kürdistan tampon bölge gibi İran’ın önünü kapatabilir" yorumunda bulundu.

Rusya’nın ekonomik bir diplomasi yürüttüğünü söyleyen Alkış, "Kürdistan’da bağımsızlık kararı çıkarsa Rusya’nın karışacağını sanmıyorum" dedi.

Olası bir referandum ve bağımsızlık kararına en çok merak edilen konulardan biri olan Türkiye’nin tavrını da değerlendiren Alkış, Türkiye’nin referandum karşısında nötr kalacağını savunuyor.

Türkiye’nin siyasi açıdan Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulmasını istemediğini ancak Kürdistan Bölgesi’yle siyasi ve ekonomik ilişkileri olduğunu hatırlatan Alkış, "Eğer referandum olursa Türkiye tarafsız kalır. Bağımsız Kürdistan negatif bir şey getirmez, çünkü bölge petrolü Türkiye üzerinden pazara gidiyor. Eğer Türkiye, İran’ın önünü kapatmak isterse Kürtlerin orada tampon olmasını ister. Kerkük’te bayrak meselesinde negatif tepki gösterdiler ama referandum olursa Türkiye nötr kalır negatif bir şey söylemez” değerlendirmesinde bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler