Trump'ın başdanışmanı ve damadı Kushner'in de yer aldığı ABD'li heyet Erbil'de

ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner’in ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford başkanlığındaki heyet Erbil'e önemli bir ziyarette bulunarak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani başkanlığındaki Kürdistan heyeti ile bir görüşme gerçekleştirdi.


ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford başkanlığındaki ABD heyetinin Başkan Mesud Barzani ile görüştü.

Görüşmede ABD'nin Irak'taki Askeri Kuvvetler Komutanı General Stephen Townsend ve ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in de aralarında bulunduğu ABD heyeti adına konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Başkan Barzani ve Peşmerge'nin IŞİD'e karşı yürütülen savaşta gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ederek bu savaşta yaşamını yitiren tüm Peşmergelerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

General Dunford, Peşmerge Güçleri'nin IŞİD'e karşı gösterdiği kahramanlığın ABD’nin Kürdistan’a olan desteğini artırdığını söyledi. Dunford, ABD’nin yeni yönetiminin Kürt Halkı'nın çektiği acıların farkında olduğunu ve teröre karşı savaşta başarıların devam etmesi için Peşmerge ile işbirliğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Dunford, "Amerikan halkı ve yönetimi Başkan Barzani liderliğine ve Peşmerge'nin kahramanlığına hayrandır." dedi.

Görüşmede Başkan Mesud Barzani de yaptığı konuşmada, Kürdistan Halkı ve Peşmergesi'ne verdikleri destekten dolayı ABD yönetimi ve ordusuna teşekkürlerini sunarak, ABD ve uluslararası koalisyondaki diğer ülkelerin desteğiyle büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek IŞİD'i bitirme noktasına getiren Peşmerge'nin övünç kaynağı olduğunu söyledi.


Barzani, terörün bitirilmesi ve bir daha ortaya çıkmaması için Kürdistan ve ABD’nin müttefiklik derecesini yükseltmeleri gerektiğine de değindi.

Fotoğraf: Kurdistan24

Kürdistan Halkı ile Irak Devleti'nin ortak tarihine atıfta bulunan Başkan Mesud Barzani, bu tarihi süreçte Kürt Halkı'nın Irak Hükümetleri'nin sebep olduğu birçok acıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Kürdistan’daki toplulukların birlikte yaşam kültüründen de övgüyle bahseden Başkan Barzani, bu kültür sayesinde teröre karşı büyük bir başarının elde edildiğini söyledi.

Kürt tarafından Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile askeri ve siyasi yetkililerin katıldığı görüşmede, bölgesel siyasi ve askeri gelişmeler, Musul operasyonu ve IŞİD sonrası bölgede oluşacak yeni durum üzerine konuşuldu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler