Şengal Kaymakamı: Ne PKK ne de Türkiye müdahalesi...

Şengal Kaymakamı Xelil, Türkiye'nin Şengal’e müdahalesini kabul etmeyeceklerini söyledi.


Şengal’e müdahale tartışmalarıyla ilgili Sputnik’e konuşan Şengal Kaymakamı Xelil, Türkiye’nin Şengal’e müdahale etmesini kabul etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye’nin Şengal’e müdahale edeceği yönünde bizde bilgiler yok. Böyle bir şey duymadık. Fakat Türkiye’nin bir Kürt toprağında PKK’ye müdahale etmesini asla kabul etmeyiz. PKK bir Kürt örgütüdür. Şengal’de Kürt kanının dökülmesini istemeyiz.

PKK’nın Şengal’de olması bizle PKK arasında bir sorundur. Türkiye’nin müdahalesine gerek yoktur. Türkiye tarafından veya başka bir güç tarafından bir müdahale olursa Şengal kentine ve halkının aleyhine olacaktır. Müdahale Irak, Türkiye ve Şengal’ın çıkarına yararına olmaz. Şengal’de ne PKK olsun ne de Türkiye müdahale etsin."

Haberde, hava ve kara harekatıyla yapılacak ve 'Dicle Kalkanı' adı verilecek operasyonda 4 binden fazla Türk askerinin görev alacağı iddia ediliyor.

Müdahalenin bu ay sonu yapılması beklenilirken, PKK’nin da müdahale için hazırlıklar yaptığı ifade edilerek, PKK’nin güvenlik gerekçesiyle lider konumundaki yöneticilerini Şengal'den çekip Kandil dağına gönderdiği de iddia ediliyor.

Öte yandan, Şengal'de PKK’nin varlığı gerekçesiyle Şengal halkının Şengal’e dönmediğini öne süren Xelil, PKK’ye ‘Şengal’den çık’ çağrısında bulundu.

YBŞ üyesi Zeynep Cudi dün yaptığı açıklamada, bölgede ‘özerklik’ ilan etmeye hazırlandıklarını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler