Şebek ve Ezidiler: Ninova Vilayeti kurulmalı... Bağımsız Kürdistan'da yaşamak istiyoruz

Kürtler, Dinler, referandum Kürdistan
Ezidi ve Şebek Kürtleri Kürdistan'a bağlanmak istediklerini, bunun için  Ninova'da (Musul'un çevre bölgeleri) da referandum yapılması gerektiğini söylüyor. Her iki toplum liderleri bağımsız Kürdistan devleti içinde güven içinde yaşamak istediklerini açıkladı.

REFERANDUM TALEBİ

Ezidi ve Şebek Kürtleri Ninova Ovası'nın vilayet yapılmasını, ardından Kürdistan'a bağlanma konusu için referanduma gidilmesini talep ediyor. Her iki Kürt toplum Bağımsız Kürdistan'dan yana oy kullanmaya hazır olduklarını açıkladı.
Sincar Mosul
Şebek Kürtlerinin Irak parlamentosu'ndaki temsilcisi Salim şebek KDP'nin resmi yayın organı www.kdp.info'ya yaptığı açıklamda şöyle dedi;

BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN'DA GÜVEN İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ

"Ninova Ovası'nın vilayet olması ve Kürdistan'a bağlanası konusunda kararlıyız. Biz Ninova Ovası'nda da bağımsızlık referandumunun yapılmasını istiyoruz; Bağımsız Kürdistan'dan yana oy kullanacağız.

KÜRTLERİN KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI VAR

Irak anayasasına göre Kürdistan Bölgesi'nin kendi kaderini tayin hakkı var. Başka felaketler yaşamamak için, güven içinde yaşamak için biz de Kürdistan bağlanmak istiyoruz."

Şengal coğrafi olarak Ninova Ovası'nda yer almıyor, ancak Ezidi toplumu Ninova Ovası'nın bir vilayet olmasını, Şengal'in de bu vilayete bağlanmasını istiyor.
Kürtler Kürdistan
Foto: Sarı alan Kürtlerin kontrolünde / Ortadoğu'da Kürt hakimiyeti
Ezidi toplum öncüsü ve eski Irak milletvekili Şerif Süleyman ise yaptığı açıklamada şöyle dedi;

ŞENGAL HALKI BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN DEVLETİ İSTİYOR

"Şengal'in Vilayet olması sonrasında, Ninova'nın da vilayet olması önemli bir gelişme. Ancak Nivova Vilayeti'nin coğrafi, dini ve siyasi temelde kurulmalıdır. Biz Ezidiler olarak Kürdistan Bölgesi'nde bağlanmak istiyoruz. Bağımsızlık referandumunda Kürdistan'dan yana oy kullanmak istiyoruz. Çünkü Irak ile beraber yaşamak istemiyoruz"
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler