Rusya'dan 'İdlib' açıklaması: Yayınlanan videolar prova!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'nin kimyasal saldırı yaptığı iddialarına ilişkin videolara değindi: "Bu videolar, provalarının önceden yapıldığı izlenimini veriyor. Tüm bunların açık bir biçimde provokasyon amacı taşıdığına ilişkin şüphemiz yok."


Sputnik'in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunulacak karar tasarısını da Rusya'nın veto edeceğini açıkladı.

Zaharova, Rusya'nın Suriye'deki eylemleri nedeniyle St. Petersburg saldırısı karşısında "sempati hak etmediğini" savunanlara yönelik de konuşarak, "Bunlar, zehirleyici düşünceler" ifadesini kullandı.

Batı basınını "kimyasal silahlar" konusunda Şam'ı suçlamakta haddinden fazla aceleci davranmakla eleştiren Zaharova, İngiltere, Fransa ve ABD'nin, Suriye hükümetinin düzenlediğini iddia ettikleri "kimyasal silah saldırısı"yla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunacakları karar tasarısının 'gerçek olmayan verilere dayandığını' söyledi.

Bu nedenle Zaharova, söz konusu karar tasarısını desteklemeyeceklerini belirtti.

​Zaharova ayrıca, İdlib'deki kimyasal silah saldırısına ilişkin haberlerinin dayandırıldığı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Beyaz Miğferler'in güvenilir kaynaklar olmadığını vurguladı.

​"İngiltere, Fransa ve ABD'nin hazırladığı karar tasarısı soruşturma yapılmadan birileri suçlanıyor" diyen Zaharova, "Moskova bu tasarının kabul edilmesini şu aşamada gerekli görmüyor" diye ekledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde bir tasarının kabul edilebilmesi için daimi üyelerden birinin veto etmemesi gerekiyor.

"Rusya'dan Soruşturma Çağrısı"

Zaharova, İdlib'de düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının sonuçlarıyla ilgili olarak Batı basınında yer verilen görüntülere ilişkin olarak ise, "Bu videolar, provalarının önceden yapıldığı izlenimini veriyor. Tüm bunların açık bir biçimde provokasyon amacı taşıdığına ilişkin şüphemiz yok" dedi.

Diğer taraftan Zaharova, İdlib'de gerçekte ne olduğunun ortaya çıkarılması ve sorumluların bulunması için ayrıntılı bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi.

"Türkiye İle Görüş Ayrılıklarımız Var"

​Öte yandan Zaharova, Suriye Hükümeti ile çatışmasına rağmen Türkiye'nin hala Suriye'deki ateşkesin garantörü olup olmayacağı sorusu karşısındaysa şunları söyledi: "Türkiye, Astana dahil olmak üzere (Suriye'yle ilgili süreçleri desteklediğini söylemekle kalmadı; kendi üzerine bir yükümlülük de aldı. Bu, sözden çok daha fazlası. Bu, politik stratejiden bile önemli. Bunlar ayrıca, en üst düzeyde dile getirilen yükümlülükler."

Zaharova şöyle devam etti: "Maalesef Suriye konusunda Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var. Bunları koruyor ve Türk meslektaşlarımıza endişelerimizi iletiyoruz."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler