Rus Yazar: Dünya'nın gündeminde olan 'Bağımsız Kürdistan'a ABD ikna oldu

Pravda adlı Rus haber sitesi Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına ilişkin ABD’nin yaklaşımının değerlendirdiği bir makale yayınlandı. Makaleye göre ABD, "Bağımsız Kürdistan" fikrine ikna olmuş durumda.


Pravda adlı Rus haber sitesinde, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı ve ABD’nin buna yaklaşımının ele alındığı bir makale yayınladı.

Rus yazar Dimtiry Nersesov imzalı makalede Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığının dünya gündemine girmiş bir konu olduğu ve ABD'nin bu konuda ikna olduğu belirtildi.

Makalesinde ABD ve İsrail’in bölgede ilan edilecek bir Bağımsız Kürdistan'a ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Nersesov, dünya ve bölgedeki politik konjonktürün de buna uygun olduğunu söyledi.

Makalesinde Bağımsız Kürdistan'ın ilan edileceğini söyleyen Nersesov Batı Kürdistan’ın da bağımsızlığın yaşam bulmasına uygun hale gelme aşamasında olduğunu söyledi.

"Bağımsız Kürdistan'ın ilanı büyük bir strateji olacak" diyen Nersesov, Kurdistan’ın jeopolitik önemi ve bölgenin gelecekteki haritasını değiştirme potansiyeline sahip olduğuna değinildi.

"Tecrübeli Bir Ordu İle Bölge Dengeleri Yeniden Şekillenecek"

"Kürdistan devletinin kurulması neden önemli?" sorusuna yanıt arayan Dimtiry Nersesov, iki hususa dikkat çekti:

"Birincisi; Tecrübeli, uzman ve iyi donatılmış bir ordu sahibi bir Kürdistan devleti, Orta Doğudaki dengeleri yeniden oluşturacaktır.

İkincisi; Kürdistan’ın bağımsızlığı sadece ABD açısından da ele alındığında ABD için bölgedeki birçok sorunun birden çözüme kavuşması anlamına geliyor. ABD bu şekilde bölgede iyi ve dost bir müttefik elde edecek ve bölgeyle ilgili siyasi hamlelerini kolaylaştıracak bir yapı olmuş olacak. Bu aynı zamanda bölgede kutuplaşmalara yol açan hassasiyetlerin yumuşatılması ve şiddetin önüne geçilmesi açısından da çok değerli bir kart olacak."

İsrail-Filistin çekişmesini örnek veren Nersesov, bu iki tarafın bile 20-30 yıl önce oldukları yerde olmadıklarını vurgulayarak, farklı bölgelerde farklı dinamikler olmasına karşın savaşın ortasında Kürdistan Devleti'nin doğumunun gerçekleşme eşiğinde olduğunu söyledi. (K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler