VİDEO: Rakka ve Tabka'da son durum; 10 bine yakın sivil kurtarıldı!

Rakka Operasyonu’nun son 2 gününde 10 bine yakın sivilin IŞİD’den kurtarıldı. Öte yandan DSG savaşçıları IŞİD'in elinde tuttuğu Tabka barajının güneyinde bulunan Tişrin kasabasının yarısını kurtardığı belirtildi. 


Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Nasır Hec Mansur, Rakka Operasyonu’nun son 2 gününde 10 bine yakın sivilin IŞİD’den kurtarıldığını açıkladı.

Rakka’nın IŞİD’den alınması için DSG tarafından başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi sürerken kent ve çevre köylerdeki sivillerin güvenli bölgeye geçişleri devam ediyor.

Sputnik’e konuşan DSG Komutanı Nasır Hec Mansur, binlerce sivili IŞİD'den kurtardıklarını belirterek, siviller için uluslararası yardım kuruluşlarına yardım edin çağrısında bulundu.

10 BİNE YAKIN SİVİL KURTARILDI

Rakka kuzeyinde 2 gündür devam eden şiddetli çatışmalarda 10 bine yakın sivilin DSG tarafından IŞİD'in olduğu alanlardan alınarak güvenli bölgelere götürüldükleri ifade edilirken, kentin kuzeyindeki Mesken ve Kebiş ile diğer köylerden gelen mültecilerin Eyn İsa kasabasındaki kamplara götürüldüğü bildirildi.

KENT MERKEZİNDEN 160 BİN İNSAN GÖÇ GELEBİLİR

Rakka operasyonunun başarıyla sürdüğünüsöyleyen DSG Komutanı Mansur, şöyle konuştu:

"Rakka Operasyonu’nda binlerce sivili IŞİD'den kurtardık. Rakka Operasyonu’ un başlamasından bu yana 80 bin insan göç etti. Siviller için uluslararası kuruluşlara herkese yardım çağrısı yapıyoruz. Musul Operasyonu başladığında BM ve uluslararası kuruluşlar mülteciler için kamplar açtı. Yemekler verdi. Hazırlıklar yapıldı. İhtiyaçları giderildi.

Rakka Operasyonu nedeniyle 1o0 bin insanın göç etmesi mümkündür. Rakka kent merkezi için de 160 binden fazla insanın göç etmesi bekleniliyor. Şimdiye kadar, Demokratik Özerklik yönetimi ve Kürt Kızılayı mültecilere sahip çıkıp yardım etti. Uluslararası yardım kuruluşları da yardım etmeli."

DSG TİŞRİN KASABASININ YARISINI ALDI

YPG öncülüğündeki DSG'nin Cib Şeher cephesinden ilerlediği Tişrin kasabasının yarısını IŞİD’den kurtardığı belirtildi.

Hukumek mezrasını da IŞİD’den alındığı bildirilirken, Tişrin kasabasının örgüt elinde bulunan alanlarında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

Cib Şeher cephesinden Tişrin kasabasına doğru ilerleyen DSG’li savaşçılar kısa süre içerisinde kasabanın yarısından büyük bir bölümünü alırken, birçok IŞİD'linin çatışmalarda öldürüldüğü belirtiliyor.

Hukumek mezrası çevresinde de şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirilirken, IŞİD’den alınan Doğu Kubiş köyündeki buğday ambarında ise özel ekipler tarafından mayın temizleme çalışmaları sürüyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler