Peşmerge Güçleri'den, Havice'ye operasyon!

Irak Başbakanı Haydar Abadi, IŞİD'in elinde bulunan Kerkük'ün Havice ilçesinin kurtarılması için Haşdi Şabi'ye talimat verirken, Peşmerge Güçleri ise operasyona katılmak için şart koştu.


Rûdaw'da yer alan habere göre, Haşdi Şabi Kaim Alayı Komutanı Tuğgeneral Zeki Muhammed, Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi'nin talimatıyla Havice operasyonu için hazırlık yaptıklarını belirterek, "Peşmerge ile işbirliği içinde olacağız" dedi.

Peşmerge Güçleri'nin, Kerkük'ün batı kolundan tek başına hareket etme şartıyla operasyona katılacağı söyleniyor.

Peşmerge Güçleri Kerkük Batı Cephesi Sorumlusu Tümgeneral Heme Regır, Havice operasyonu için Kürdistan Bölgesi Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mesud Barzani'nin talimatını beklediklerini söyledi.

Tümgeneral Heme Regır, "Başka güçlere ihyacımız yok. Onlar Hamrin Dağları kolundan, Reşad, Mekhul Dağı ve Şergat bölgelerinden operasyona katılabilirler. Biz de kendi sınırlarımızdan gideceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Kerkük İlçeler ve Nahiyeler Polis Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, "Daha önce El Kaide saflarında olan ve IŞİD'le birlikte onlarca terör eylemine katılmış biri rahat durmaz. Bunların radikal düşünceleri kolay kolay değişmez" diye konuştu.

Kerkük'ün 55 kilometre güneyinde yer alan Havice, 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunuyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler