VİDEO: Pentagon'un 'bombaların anası' dediği silah; GBU 43/B

Pentagon'un (ABD Savunma Bakanlığı) Afganistan'da kullandığını duyurduğu GBU-43 / B bombası, (Bombaların Anası) nükleer olmayan en büyük silah olarak biliniyor.

ABD Savunma Bakanlığı, (Pentagon) Afganistan'da "Bombaların anası" (MOAB) olarak bilinen GBU-43 / B kullandığını belirtti.

Silahın, ABD cephaneliğinde bulunan ve nükleer olmayan en büyük silah olarak nitelendiriliyor. Bombanın, 60 metre derinliğe kadar nüfuz edebildiği, dolayısıyla tünellerin ve mağaraların bulunduğu araziler için uygun olduğu bildiriliyor.

Globalresearch.ca internet sitesine göre, bomba başına 16 milyon dolara mal olan silahın, Pentagon'un sahip olduğu "en korkunç patlayıcı silah" olduğu söyleniyor. Hedefine uydu rehberliğinde giden bombanın, "akıllı silah" olduğu da belirtiliyor.

Bomba, Alabama merkezli aeronotik şirketi Dynetics tarafından üretilmiş ve 9.525 kilogram ağırlığında, 9.15 metre boyunda; yaklaşık 8.165 kilogram patlayıcı madde TNT ve alüminyum tozu içeriyor. Patlama sonrasında imha alanını arttırmak için üretilen bomba, 152 metrelik bir çapta etki ediyor.


ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler