PDK-YNK'den ortak açıklama: Referandum için halkımız dışında hiç kimseden icazet almayız

PDK ve YNK'nin yaptığı ortak açıklamada "Referandum için kimseden icazet almayız" denilirken, bağımsızlık referandumu komisyonunun en az 7 partiden oluşacağı belirtildi. 


Dün saat 11.00'de Başkan Mesud Barzani başkanlığındaki PDK heyetinin, YNK Politbüro binasına geldi. Heyette, PDK Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Neçirvan Barzani, politbüro üyesi Dr. Roj Nuri Şawes ve Mahmud Muhammed yer aldı.

Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul başkanlığındaki YNK heyetinde ise, Adnan Mufti, Mele Bahtiyar, Omer Fettah, Şeyh Cafer Şeyh Mustafa'nın yanı sıra bazı üst düzey yetkililer de bulundu.

Toplantı sonrası Fazıl Mirani ile Mele Bahtiyar ortak basın toplantısı düzenledi. Fazıl Mirani, “Referandum için kendi halkımız dışında, hiç kimse veya hiçbir taraftan icazet almayız” dedi.

Kürdistan Bölgesi'ndeki bütün siyasi taraflarla diyalog kuracaklarını dile getiren Mirani, “Bazı taraflar bu konuda işbirliği yapmasa da vazgeçmeden adım atmaya devam edeceğiz. Bağdat'a onların Kürtleri buna mecbur bıraktığını illettik. Referandum için iki heyet kurulacak” ifadelerini kullandı.

Referandum ve bağımsızlık konularının parlamentonun aktifleştirilmesinden daha önemli olduğunun altını çizen PDK’li Mirani, “Yasal olarak parlamento olmadan da referandum yapılabiliyor” dedi.


Kürdistan'daki sorunların çözümüne ilişkin olarak Mirani, “YNK'den bir proje aldık, inceledikten sonra yanıt vereceğiz” diye konuştu.

Mele Bahtiyar ise, toplantının temel gündeminin referandum sürecinin oluşturduğunu belirterek, oluşturulacak olan komisyonun en az 7 partiden olacağını belirten Bahtiyar, toplantıda PDK - Goran ilişkilerinin normalleştirilmesinin de ele alındığını söyledi. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler