"Ortadoğu'nun sınırları Kürtlerle yeniden çiziliyor"

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood’un Başkan Mesud Barzani ile görüşmesi "İngilizler ile Kürdistan Bölgesi,  Ortadoğu sınırlarını yeniden çiziyor" şeklinde yorumlandı. 


İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood, Bağdat Büyükelçisi Frank Baker ve bakanlığın bazı danışmanlarının yer aldığı İngiliz heyet başkent Erbil’e geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood’un Başkan Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani ve Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmede Tobias Martin Ellwood İngiliz hükümetinin Peşmerge Güçleri’ne askeri desteğine vurgu yaparak, "Kürdistan’ın demokratik yapısıyla bölgede örnek olabileceği"nin altını çizdi.

 İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood’un Başkan Barzani’nin Ortadoğu haritasını incelerken çekilen fotoğraflarının paylaşılması büyük yankı uyandırdı.

Türkiye’de yayın yapan ve Saadet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen Milli Gazete söz konusu görüşmeyi "Yeni harita çiziliyor" başlığı ile duyurdu.


Haberde, Başkan Barzani ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood’un Ortadoğu haritasını inceledikleri haritayı markaja alan gazete şu yorumu yazdı:

"Harita ve toplum mühendislikleriyle meşhur İngilizler, İslam dünyasının yakasından bir türlü düşmüyor. Bir asırdır onlarca devletin sınırlarını kanlı cetvelleri ile çizen İngilizler, şimdi de Kuzey Irak’ı kıskaca aldı. IKBY Başkanı Mesut Barzani ile görüşen üst düzey İngiliz diplomatlar, dünya kamuoyuna haritalı poz vermeyi de ihmal etmedi." (Milli Gazete)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler