Milyonlar sandık başında; Sonucu 55 milyon 319 bin 222 seçmen belirleyecek

Türkiye'de Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören Anayasa Değişikliği'nin oylanacağı referandum için, milyonlar sandık başına gidiyor. 


Anayasa değişikliğinin oylanacağı halk oylaması için milyonlar sandık başına gidiyor. Oy verme işlemi doğuda bulunan 32 ilde saat 07.00'de, batıda bulunan diğer illerde ise 08.00'de başladı.

Referandumda ülke içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak.

Halk oylaması için cezaevlerine de 461 sandık kuruldu.

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 saatlerinde oy kullanacak. Diğer illerde oy kullanma saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin yanı sıra Anavatan, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi halk oylamasına ilişkin işlemlerde bulunabilecek ve sandık kurullarına üye verebilecek.

Anayasa değişikliğine ilişkin referandum kapsamında yurt dışındaki seçmenler için 57 ülkedeki 120 temsilcilikte sandık kurulmuş, 27 Mart'ta başlayan oy verme işlemi, 9 Nisan'da sona ermişti.

Halk oylaması için yurt dışında 1 milyon 326 bin 70 seçmen oy kullandı. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi.

Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, bu akşam, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler