"MHP'liler 'Hayır' dedi; Akşener parti kurabilir" iddiası

MHP içinde, referandumda başa baş oy oranları çıkmasının, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarıyla tırmanan ‘eyalet tartışması’na yorulduğu öne sürüldü.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarından Şükrü Karatepe, Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin ikinci aşamasının Çin tipi eyalet sistemine geçmek olduğunu kaleme almış, kent yönetimlerinde de tek başlılık sağlanması gerektiğini savunmuştu.

Bahçeli eyalet önerisine sert bir çıkış yaparak, “Danışmanlar eyalet lafı ediyor ve cumhurbaşkanı reddetmiyorsa, üniter yapıdan yana olan ülkücülerin kalan iki günde kararı ne olur?” diyerek gözdağı vermişti.

Bu sözlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanıtı gecikmemiş, “Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok” demişti.

Eski MHP’li Meral Akşener, Bahçeli’nin açıklamalarıyla tırmanan 'eyalet tartışması'nın referandumdan 'Hayır' çıkacağını gösterdiğini söylemişti.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, MHP’li parti üyelerine göre 'Evet' ile 'Hayır'ın birbirine yakın çıkmasının en önemli nedenlerinden biri, Karatepe’nin referanduma az bir süre kala eyalet sistemini yeniden tartışmaya açmış olması.

MHP'de Karatepe’nin açıklamalarının her iki tabanda da en az yüzde iki oranında oy kaybettirdiği yorumları yapılırken, 'Hayır' veren yurttaşlara yönelik tehdit içeren söylemlerin de sonuçta etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

"MERAL AKŞENER PARTİ KURABİLİR"

Referandum sonuçları, MHP seçmeninin büyük oranda 'Hayır' dediği şeklinde yorumlanırken, bunda partiden ihraç edilen parti içi muhalefetin zor koşullarda yürüttüğü ‘Hayır’ kampanyasının etkili olduğu belirtiliyor.

Kulislerde, muhaliflerin, partiye dönüş yolu kapalı olması halinde yeni parti oluşumu arayışına gireceği belirtilirken, Akşener’in, merkez sağda yeni bir parti oluşumuna gideceğine güçlü bir olasılık olarak bakılıyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler