Londra merkezli Şarq el Ewsat: İran 'Bağımsız Kürdistan'dan korkuyor

Ürdünlü eski Bakanı Salih Kelab, yeni bir Mahabad oluşacağı endişesiyle İran'ın Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu'nu engellemeye çalıştığını savundu.


Ürdün eski Enformasyon ve Aydınlanma Bakanı Salih Kelab'in 'Kürt ulusal hedeflerinin adresi Mahabad' başlığıyla Şarq el Ewsat'ta bir makalesi yayınlandı.

Yazdığı makalede Başkan Mesud Barzani'nin Bağımsız Kürdistan devletini kurma çabalarına da vurgu yapan Salih Kelab, "Mesud Barzani ki babası Mela Mustafa Barzani'den mücadele bayrağını devralarak Irak Hükümeti ile Kürt halkının kaderi hakkında çözüme varmak istiyordu. Ancak dış güçler öyle bir durum yarattı ki bağımsızlık referandumu ertelendi" dedi.

Salih Kelab, İran'ın Bağımsız Kürdistan'ın kurulmasını engelleme sebeplerini şöyle yazdı:

 "İran şunu çok iyi biliyor. Eğer Kürdistan, Irak'tan ayrılırsa bağımsız bir ülke olur ve İran'da ki Kürtleri de etkileyecektir. Tahran'ın burnunun dibinde yeni bir Mahabad gerçekliğini ortaya çıkartacaktır. Bu nedenle İran devleti, Kürtler için bağımsızlık kokan her çalışmayı engellemek ister. İran ne Kürtlerin Irak'ta devlet olmasını ne de Türkiye ve Suriye de statü sahibi olmasını ister"

Eski Bakan Kelab, Kerkük'te dalgalanan Kürdistan bayrağına Irak Hükümeti'nin sert tavrının nedeni ve Erbil-Süleymaniye arasındaki çelişkilerin yükselmesi de İran kaynaklı olduğunu düşünüyor. (BasNews / Diyar Ezîz)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler