Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi için resmi başvuru! Kürdistan ulusal mücadelesi verecek


Bağımsız Kürdistan fikrini baz alan kısaltılmışı PDK-BAKUR olan Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi adıyla yasal olarak yeni bir Kürdistan siyasi parti başvurusu resmen yapıldı; Bu ilk resmi başvuru oluyor.

Bugün hazırlıklarını tamamlayıp resmi başvurularını yapan parti üyeleri Kürdistan siyasi mücadelesine yasal olarak katılma sürecine giriyor. Kürdistan ulusal mücadelesi ve Bağımsız bir devlet hakkı üzerine yoğunlaşacağı belirtiliyor.

1965 yılında illegal olarak Türkiye'de kurulan ilk Kürt Partisi olan TKDP'nin devamı olan ve legal alana taşınan yeni Kürt partisi Kürtlerin ulusallaşma ve devletleşme ihtiyacı üzerinden siyaset yapacağı, tüm Kürdistanlı millet ve inanç kesimlerinin haklarını savunacağı bu temelde Kürdistan sınırları içinde faaliyeti esas alacağı bildiriliyor.

Partinin ilan ettiği kuruluş bildirgesi:

KÜRDİSTAN KAMUOYUNA

Partimiz, 1965 yılında Kürdistan’ın Kürdistanlılar tarafından yönetilmesini sağlamak amacıyla başladığı mücadelesinde yeni bir aşamaya geçmiştir. Kürdistan ulusunun diğer uluslarla eşit haklara sahip olması gerekliliğini savunan yasal parti, bugün itibariyle kuruluş belgelerini TC İçişleri bakanlığına teslim etmiştir.

Yasal parti, Kürdistan ulusunun kendi geleceğini belirleme hakkının kullanabilmesini amaçlamış ve bu hakkın kullanılma sürecinde bağımsız Kürdistan’dan yana tavır almayı taahhüt etmiştir. Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi ismiyle başlattığımız yasal parti çalışması self determinasyon ve bağımsızlığa inanan tüm Kürdistanlıların kendisini ifade edebileceği bir kitle partisi olarak yoluna devam edecektir.

Bu ilkelere inanan tüm Kürdistanlıların en az kurucular kurulu kadar söz sahibi olacağı bir yapılanma yaratacağız. Burası Kürdistanlıların evidir, herkesi bu eve sahip çıkmaya çağırıyoruz. Yaşasın Bağımsız Kürdistan!

PDK-BAKUR
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler