"Kuzey Kore savaş posizyonu aldı; Sokaklarda siren sesleri" iddiası!

Rus Pravda Gazetesi'nin Kuzey Kore medyasına dayandırdığı habere göre başkent Pyongyang'da alarm durumuna geçildiği ve Kim Jong-un'un şehrin tahliye edilmesi yönünde talimat verdiği iddia edildi.


Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerginlik yükseltmeye devam ediyor. Son olarak Rus Pravda Gazetesi Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un başkent Pyongyang'ın derhal tahliye edilmesi emri verdiği bildirildi.

Kuzey Kore medyasına dayandırılan haberde Kuzey Kore ordusunun savaş pozisyonu aldığı ve ülkede sirenler çaldığı belirtiliyor. Güney Koreli kaynaklar sınırın öbür tarafında halkın sığınaklara yönlendirildiğini ifade ediyor.

ÇİN KUZEY KORE'Yİ UYARDI

Öte yandan Kuzey Kore sorununu masaya yatıran Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Trump'a tansiyonun düşürülmesi ve diplomatik çözüm çağrısı yaptı. Bu görüşmeden saatler önce Çin medyası, Pyongyang yönetimini bugünlerde bir hata yapmaması için uyardı.

Global Times'a göre, Kuzey Kore'nin ilk nükleer testini yaptığı 2006'dan bu yana ilk kez savaşa bu kadar yaklaşıldı.

Yazıda Pyongyang yönetiminden kendi güvenliği için tüm nükleer ve füze faaliyetlerini durdurması istendi. Gazeteye göre Suriye'ye füzelerle saldıran Trump'ın benzer bir adım atmayacağının garantisi yok.

"ATILACAK ADIMLARI AÇIK ETMEYECEĞİM"

Fox Business kanalında yayınlanan 'Mornings with Maria' adlı programa katılan ABD lideri Trump ise, Kuzey Kore'yi durdurmak için tereddüt etmeyeceklerini bir kez daha ilan etti.

Uçak gemisi USS Carl Vinson'ın başını savaş gemilerini bölgeye gönderdiklerini hatırlatan Trump, bölgede denizaltılarının da bulunduğu mesajını verdi.

''KUZEY KORE BELASINI ARIYOR''

ABD Başkanı, dün de Twitter hesabında "Kuzey Kore belasını arıyor. Eğer Çin yardım etmeye karar verirse, bu harika olur. Eğer yardım etmezse, biz onlarsız bu problemi çözeceğiz" diye yazmıştı.

''ONLARI YERYÜZÜNDEN SİLERİZ''

Çin'in uyarılarına rağmen Pyongyang yönetimi de ABD'yi tehdit etmeye devam ediyor. ABD'ye nükleer cevap verebileceğini ilan eden Kuzey Kore'den, "Bize savaş açmaya kalkarlarsa onları yeryüzünden sileriz" açıklaması gelmişti.

"PERŞEMBE GÜNÜ BÜYÜK VE ÖNEMLİ BİR OLAYA HAZIR OLUN"

Kuzey Kore'de bulunan yabancı gazetecilerin, Perşembe günü "büyük ve önemli bir olay" için hazır olmaları söylendi.

200 kadar yabancı gazetecinin, ülkenin kurucusu Kim İl-Sung'un 105. doğum günü için Kuzey Kore'de bulunduğu belirtiliyor. Yetkililer, olayın niteliğine ya da nerede gerçekleşeceğine dair henüz bir ayrıntı vermedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler