Kürdistan Komünist Partisi'nden referandum ve bağımsızlık açıklaması

KDP ve YNK'nin Kürdistan bağımsılık grubu, referandum için bugün İslami Birlik Partisi'nden sonra Kürdistan Kominist Partisi'ni ziyaret etti.

Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Talabani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK / KYB), önceki gün bir toplantı gerçekleştirmiş, söz konusu toplantı sonrasında siyasi partileri ziyaret ederek bağımsızlık referandumu turlarına başladı.

Bağımsızlık heyeti Kürdistan'ın siyasi dehalarından oluşuyor; Dr. Roj Nuri Şaweş, Hoşyar Zebari, Mele Bextiyar, Ahmet Sadi Pire.


Kürdistan Kominist Partisi yaptığı açıklamada "Hem Kürdistan Kominist Partisi hem de Irak Kominist Partisi Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkını destekliyor, bağımsız Kürdistan'dan yanadır" dedi.

Kominist Partisinin açıkalamasında "KDP ve YNK'nin heyeti Referandum heyeti değildir. İyi niyetli bir girişimdir. Tüm siyasi partilerle görüşüldükten sonra referandum heyeti oluşturulacak" ifadesine yer verildi verdi. 


Açıklamada "Çok insan referandumdan sonra hemen bağımsızlığın ilan edileceğini sanıyor. Bu gerçek değildir. Çünkü referandumdan sonra komşu ülkelerle görüşmeler yapılacak. Özellikle Irak ile. Irak ile komşu kalacaksak, bu sürekli savaş halinde olacağımız bir komşu olacak anlamına gelmiyor. Barış içinde Kürdistan Devleti'ni ilan etmemiz gerekiyor. Onun için bu süreç 2-3 sene sürecektir. Kürdistani taraflar bu sürecin şiddetten uzak bir şekilde ilerlemesinden yana." denildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler