Kürdistan Bölgesi Yönetimi: Umarız tekrarlanmamasına vesile olur

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, ABD’nin Suriye’nin Humus kentindeki Şaryat Hava Üssü'ne düzenlediği saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.


4 Nisan’da Suriye’nin İdlib kentinin Han Şeyhun beldesinde düzenlenen kimyasal saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetmiş ve 400’ü aşkın kişi de yaralanmıştı.

Kimyasal saldırının ardından “Esad’a karşı tavrım değişti” diyen ABD Başkanı Trump, bu sabah Şayrat Hava Üssü’ne saldırı emrini verdi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “ABD’nin Şayrat Hava Üssü’ne saldırı düzenlemesi umarız Han Şeyhun gibi olayların tekrarlanmamasına vesile olur” denildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kürdistan Halkı devrik Baas rejiminin elinden çok acılar çekmiştir. En büyük acı da birkaç saniyede beş bin kişinin yaşamını yitirdiği Halepçe’deki kimyasal felaket idi.

O dönem uluslararası kamuoyu sessiz kalmayı tercih etmeyip, gerekli adımları atsaydı bu tür insanlık suçlarının tekrarlanmasında etkili olabilirdi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak en sert şekilde Han Şeyhun saldırısını kınıyor, kurbanların yakınlarının acısını paylaşıyoruz.

Birkaç gün önce Suriye’de İdlib kentinde sivil halka karşı kimyasal silah kullanılmasına şahit olduk.

Bu suç bize 80’li yılların sonunda Kürdistan halkına karşı işlenen suçlarla açılan yaraları hatırlattı. Uluslararası kamuoyunun bu tür suçların tekrarlanmasının için ciddi tavır alması gerekmektedir.

Umarız Amerika tarafından engelleme ve cevap verme amacıyla atılan bu tür adımlar, insanlık dışı şeylerin tekrarlanmasını önler.

Aynı zamanda Ortadoğu’yu saran bu karmaşadan çıkılması için bir çare bulunmasını sağlar.” (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler