"Kürdistan Bölgesi, 'Bağımsızlık Referandumu'nu BM'ye iletti"

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro üyesi Hoşyar Zebari, Kürdistan Bölgesi Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu planları hakkında yaptığı açıklamada, bağımsızlığın oylamadan hemen sonra ilan edilmeyeceğini söyledi. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerini de bilgilendirdiklerini belirtti.


Kürdistan Bölgesi Yönetimi, bu yıl içinde düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumu konusunda somut adımlar atmayı hızla sürdürüyor.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK) Politbüro üyesi ve Irak’ın eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, referandum konusunda Birleşmiş Milletler’e bilgi verdiklerini söyledi.

Kürdistan Yönetimi'nin bağımsızlık konusunu Erbil’i ziyaret eden bütün heyetlerle ele aldığını belirten Zebari, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bütün daimi üyeleriyle de konuşuldu" dedi.

PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari

Bağımsızlık sürecinin kolay olmayacağını söyleyen PDK'li Hoşyar Zebari, Referandum için "Risksiz değil" dedi.

Bağımsızlığın oylamadan hemen sonra ilan edilmeyeceğini, önce komşu ülkelerin tepkilerinin ölçüleceğini söyleyen Zebari, "Bağımsızlık ilan etmek referandum düzenlemekten daha zor" diye konuştu.

İran ve Türkiye dahil 36 yabancı ülkenin diplomatik temsilciliklerinin Kürt liderlerle Erbil’de bir araya geldiği toplantı hakkında da, "Onlardan hemen onay vermelerini beklemiyoruz, ancak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan yabancı temsilcilerin konudan haberdar olması gerektiğini düşündük" diye konuşan Zebari  "Toplantı çok başarılı geçti. Yabancı temsilciler, toplantıdaki ortak mesajı ülkelerine taşıyacak. Toplantıya katılanlar bizi anlayışla karşıladı" ifadelerini kullandı.

Zebari, Kerkük İl Meclisi’nin talep etmesi halinde kentte referandumun yapılacağını da belirterek, “Talep gelmesi halinde Kerkük ve sorunlu bölgelerde de referandum yapılacak. İl Meclisi’nin kararlarına saygı duyacağız” ifadelerini kullandı. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler