Kürdistan bağımsızlık festivaline farklı millet ve din liderlerinden katılım!

Bugün, Şemamik Kasabası halkı Kürdistan Bağımsızlık Referandumu için festival düzenledi. Şemamik Kasabası Kürdistan'ın Mahmur Bölgesi'nde yer alıyor.

FARKLI DİN VE ULUSLARDAN KATILIM

Söz konusu festivale Kürdistanlı farklı dinler ve ulusların temsilcisi katıldı. Nitekim Kürdistan'da 5 resmi dil var, Diyanet İşleri'nde 8 dinin temsilcisi yer alıyor, her millet ve toplum Kürtçe'nin yanı sıra kendi dili ve dinine göre eğitim alır.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU NE ZAMAN YAPILACAK?

Kürdistan HükümetiKDP'nin yöneticileri Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'nun bu sene yapılacağını açıkladı. Hakim görüş Eylül ayında yapılması yönündedir. 

FAZIL MİRANİ: BAĞDAT İLE ANLAŞTIK

KDP Politbüro Sekreteri fazıl Mirani Kürdistan bağımsızlık referandumu içi Irak parlamentosu başkanı ile anlaştıklarını açıkladı. KDP ve KYB'lilerden oluşan heyet bugün Kerkük'te Kürdistan bayrağı ve Kürdistan Bağımsızlık referandumunu görüşmek üzere Bağdat'a gitmişti. 

KDP'li Mirani açıklamasında "Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ile bağımsızlık ve Irak temsilcilerinin düşüncelerine ilişkin görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede 'referandum tüm halkların hakkıdır, bazı ülkelerde günlük hayattaki meseleler için bile referandum yapılır. Onun için referandum Kürtlerin hakkıdır' görüşü öne çıktı." dedi. (Haber: ZERnews, Foto: Basnews)


ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler