Kürdistan Bağımsızlık girişimi Irakçı ittifakı bozdu; PKK ve İran generali devrede

Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı KDP ile Celal Talabani'nin liderliğini yaptığı KYB partileri Kürdistan bağımsızlık referandumu için bir toplantı yaptıktan sonra bağımsızlık girişimilerinde bulunmaya başladılar. Bu Bağımsızlık girişimi Goran ile KYB'nin imzaladığı 25 maddelik siyasi birlik anlaşmasının bozulmasına sebep oldu. PKK ile İran Generali Kasım Süleymani devreye girdi.

Celal Şeyh Kerim / KYB Yöneticisi açıklamasında "KYB-Goran ittifakı buz dolabına konularak donduruldu" dedi.

IRAKÇI KÜRTLER KDP'YE KARŞI!

Goran hareketi lideri Noşirwan Mustafa ise "Biz Bağımsızlıktan yanayız, ancak Kürdistan sanayisini tamamlamadan Bağımsızlık ilan edilmemeli" diyerek en az 100 yıl sonrasını işaret etmişti. Nitekim PKK ideolojisi ve İran'ın etkisinde kalan çok sayıda Goran Hareketi yöneticisi ve milletvekili de PKK gibi Irak'ın toprak bütünlüğünden yana, Bağımsız Kürdistan'ın insanlık için zararlı olduğu görüşünü taşıyor.

Nitekim KYB, Goran, İran, PKK, Komala İslami gibi partiler Bağımsız Kürdistan karşıtlığı temelinde KDP'ye karşı ortak mücadele ediyordu.

KÜRDİSTAN BAYRAĞI

PKK Kürdistan Bayrağı'nın sadece Kerkük'te değil, tüm Kürt illerinde indirilmesini istemişti.  PKK'li yönetici Mustafa Karasu, 29 Mart 2017'de, PKK'nin yayın organı Özgür Politika'daki köşesinde "Kürdistan Bayrağı, Kürt Devleti istemenin sembolüdür, onun için red ediyoruz" diyerek PKK ideolojisinin bu konudaki yaklaşımını açıkladı.

25 MADDELİK ANLAŞMA

17 Mayıs 2016'da Celala Talabani'nin de iştirakıyla Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi, KDP'ye karşı 25 maddelik siyasi ittifak anlaşması imzalamıştı.

KDP ŞAHSINDA BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN DÜŞMANLIĞI

Ancak son zamanlarda KYB bağımsız Kürdistan konusunda KDP'ye yanaşarak, işbirliği içine girdi. Bu gelişme Goran ile arasının limoni olmasını sağladı. Çünkü söz konusu anlaşmaya göre KYB hiç bir şekilde KDP ile hareket etmemeliydi. Nitekim Öcalan, İmralı notları ve kitaplarında KDP karşıtlıklarının Kürt devleti karşıtlığına dayandığını söylemişti.

İRAN VE PKK DEVREYE GİRDİ

Ancak İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Generali Kasım Süleyman'ın devreye girerek KDP (Kürdistan Demokrat Partisi) karşıtı anlaşmayı bozmamalarını istedi. Bağımsız Kürdistan'a karşı, Irak Toprak bütünlüğü için savaştığını açıklayan PKK yönetiminin de bağımsız Kürdistan projesini yürüten KDP'ye karşı birlik içinde mücadeleye devam edilmesini istiyor.

KDP YANİ BAĞIMSIZLIK KARŞITI İTTİFAK DONDURULDU

Bu girişimler konusunda bir açıklama yapan KYB yöneticisi Celal Şeyh Kerim konuşmasında "KYB-Goran ittifakı buz dolabına konularak donduruldu" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler