Kılıçdaroğlu: Seçim barajını darbeciler Kürtler için getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini belirtirken, "Seçim barajını Kürtler için getirdiler. Türkiye'nin artık bunları aşması gerekiyor" diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Siyaset kurumunun görevinin çözüm üretmek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "İki yasama dönemi öncesi anayasanın 60 maddesi üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu çok sıradan bir olay değildir. 4 siyasi parti görüş birliği sağladı. Yasalaşma sürecini yakalayamadı. Uzlaşma kültürü parlamentoda var" dedi.

"KAMPANYA EŞİT ŞARTLARDA YÜRÜTÜLMÜYOR"

Referandum kampanyalarının eşit şartlarda sürdürülmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bir sefer 'evet' kampanyasını devlet yönetiyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiler, devletin araçları, otobüsleri uçakları, devletin parası ile yürüyen bir evet kampanyası var" şeklinde konuştu.

Gaziantep’te 'evet' çadırını ziyaret ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "'Evet' çadırını ziyaret ettiğimde bir vatandaş bana, ’18 yaşında milletvekilliğine neden karşısınız’ diye sordu. ‘Değiliz’ deyince şaşırdı. Biz gençlerin vekillik yapmasına değil, vekillik yapıp ömür boyu askerlikten muaf olmasına karşıyız" ifadelerini kullandı.

"SEÇİM BARAJINI DARBECİLER KÜRTLER İÇİN GETİRDİ"

Yüzde 10 seçim barajının 12 Eylül darbesi ile getirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yüzde 10 seçim barajını kim getirdi? Darbeciler getirdi. Bunun kaldırılması için yasa teklifi verdik. Doğrusu, yüzde 1 oy alan partinin genel başkanının Meclis’te olmasıdır.

Açık konuşalım seçim barajını Kürtler için getirdiler. Kürtler de bizim vatandaşlarımız değil mi? Türkiye’nin artık bunları aşması gerekiyor."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler