Kerkük Valisi'nden İbadi'ye yanıt ve önemli 'referandum' kararı

Kerkük Valisi Necmettin Kerim, Kerkük’te bir komisyon kurulacağını ve bu komisyonda referandumun yapılıp yapılmayacağına dair karar alınacağını söylerken, IŞİd işgali altında bulunan Havice konusuna da değindi.


Düzenlediği basın toplantısıyla Kerkük’teki durum hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kerkük Valisi Necmettin Kerim, kurulacak referandum komisyonunda referandum için evet kararı çıkması durumunda Kerkük'ün de referanduma gideceğini söyledi.

Iraklı yetkililerin Kürdistan bayrağı hakkında ki tavırlarını da eleştiren Kerim, "Kürdistan bayrağının Kerkük'te dalgalanmasını kanun dışı görüyorlarsa Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilirler" dedi.

"HAVİCE ACİLEN ALINMALI"

Hevice'nin kontrol altına alınmasına dönük de konuşan Necmettin Kerim, "Hevice'nin alınması için Musul'un kurtulması beklenirse, Hevice’de felaket ve belalar daha da çoğalır" dedi.

Kerim, "Musul’un kurtarılmasını bekleyemeyiz. Çünkü Hevice tehlike altındadır. İlçe halkı IŞİD eliyle günlük olarak katlediliyor. Bu nedenle acil olarak Hevice’nin kurtarılması çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün akşam yaptığı açıklamada, Kürdistan bayrağının Kerkük'te kamu kurumlarıa asılmasının yasadışı olduğunu iddia ederek, "Yasalara göre, hiç kimse kamu kurumlarında birden fazla bayrak asmaz" ifadelerini kullanmıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler