Kerkük'ten 'bağımsızlık referandumu'na katılma kararı; Halkın bekleyecek gücü kalmadı

Kerkük İl Meclisi, kentin geleceğinin referandumla belirlenmesi kararı aldı. İl Meclisi'nin yaptığı açıklamada, "Kerkük Halkı'nın artık bekleyecek gücü kalmadı" denildi.


Irak Parlamentosu’nun, Kerkük'te göndere çekilen Kürdistan Bayrağı ile ilgili alınan karar üzerine bir toplantı gerçekleştiren Kerkük İl Meclisi, kentin geleceğinin referandumla belirlenmesi kararı aldı.

Kerkük İl Meclisi dün, Irak Parlamentosu tarafından Kerkük'te göndere çekilen Kürdistan Bayrağı ile ilgili alınan karar üzerine bir toplantı gerçekleştirdi.

Meclis, Irak Parlamentosu tarafından alınan Kerkük'te Kürdistan Bayrağı kararının reddedilmesi yönünde karar almıştı.

Bunun yanı sıra Kerkük İl Meclisi, Irak Anayasası'nın 140. maddesi gereğince Kerkük'ün kendi kaderini tayin hakkını uygulamak ve Kürdistan Bölgesi'nin aldığı bağımsızlık referandumuna dahil olmak yönünde karar aldı.

Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturum sonrası Kürt üyelerle ortak basın toplantısı düzenleyen Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, "Kerkük'ün tartışmalı bölgeler statüsünden çıkıp, kaderinin tayin edilmesi için il meclisi olarak referandum yapılması kararı aldık. Referandum talebimizi Irak merkezi hükümetine iletiyoruz. Kerkük halkının artık bekleyecek gücü kalmadı" ifadelerini kullandı.

Talabani, Irak meclisince alınan kentteki kurum ve kuruluşlara yalnızca Irak Bayrağı'nın asılmasına ilişkin kararı tanımadıklarını da sözlerine ekledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler