"Kerkük, Bağımsızlık Referandumu'na dahil olacak"

Kürdistan Bölgesi'ndeki bağımsızlık referandumu sürecini görüşmek üzere Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Hükümet yetkilileri ile Erbil’deki konsolos ve devlet temsilcileri arasında düzenlenen toplantı sona erdi. PDK Politbüro Üyesi Dr. Roj Nuri Şaweys, toplantıya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Bağımsızlık Referandumu'na ilişkin Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) arasında kurulan ortak komisyonun, bugün yabancı ülke temsilcileri ve başkonsoloslarına verdiği brifing sonrası açıklamada bulunan PDK Politbüro Üyesi Dr. Roj Nuri Şaweys, 'Bağımsızlık Referandumu'nda çıkacak sonuca göre yeni adımlar atılacağını söyledi.

Yapılan toplantıda, Kürdistan Bölgesi ile Irak'ın artık neden tek devlet çatısı altında bir arada yaşayamayacaklarının yabancı diplomatlara anlatıldığını ve yabancı diplomatların da bu konuda Kürdistan Bölgesi'ni anlayışla karşıladıkları ayrıca referandum sonrası atılacak adımların da çok önemli olduğunu belirttikleri öğrenildi.

“Kürt halkının temsilcileri, bugün halkın taleplerini bölgedeki yabancı ülke temsilcileri ve başkonsoloslarına açık bir şekilde iletti” diyen Şawes, 'Bağımsızlık Referandumu'nun Kürdistan Halkı'nın en doğal hakkı olduğunu ve bu konuda karar verecek tek mercinin de yine bölge halkı olduğunu belirtti.

Referandum sonrası süreç hakkında da bilgi veren Şaweys, "Referandum sonucuna göre hareket edeceğiz. Toplantıda misafirlerimize, adımların ne olduğuna dair bilgiler verdik. Birinci adımımızda referandum sonucunun en iyi şekilde hayata geçirilmesi için Irak merkezi hükümetiyle diyaloğa gireceğiz." diye konuştu.

Roj Nuri Şawes, referandumun bağımsızlık için yapılacağını belirterek, “Namaz kılmak için abdest alınır” ifadelerini kullandı.

Yapılan toplantının Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık konusundaki ciddiyetini gösterdiğini kaydeden Roj Nuri Şawes, "Kerkük Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak bağımsızlık referandumuna dâhil olacak" ifadelerini kullandı.

Çeşitli devlet temsilcileri ile yapılan toplantıya, Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro üyeleri Roj Nuri Şaweys ve Hoşyar Zebari, Kürdistan Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Kürdistan Başkanı Başdanışmanı Hemin Hewrami ve Kürdistan Dış ilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa katılıyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler