KDP - KYB Heyeti: Kürdistan bayrağı kesinlikle indirilmeyecek!

Bugün, KDP ve KYB'den oluşan Kürdistan heyeti, Kerkük ve bağımsızlık konusunu görüşmek üzere Bağdat'ı ziyaret etti. Heyette adına açıklama yapana Adnan Müftü şöyle dedi; "Kerkük'te Kürdistan bayrağı kesinlikle indirilmeyecek. Bu yönde bir karar alınacaksa Kerkük İl Meclisi tarafından alınmalı. Sadece onlar böyle bir kararı verebilir."

Müftü, Rudaw TV muhabirinin, “Bu ziyaret Bağdat'ın Kerkük konusundaki endişelerini giderecek mi?” sorusuna Adnan Müftü şu yanıtı verdi:

“Sadece onlar değil, biz de endişeliyiz. Bu yüzden oturup sorularını yanıtlamamız lazım. Bizim de sorularımız var ve onlardan yanıt bekliyoruz. Bu konuda ortak çıkarlar göz önünde bulundurulmalı. Bizim açımızdan Kürdistan halkının çıkarları her şeyin üstündedir.”

Irak Parlamentosu'nun Kerkük'te Kürdistan bayrağının indirilmesi yönündeki kararına ilişkin Adnan Mufti, “Irak Temsilciler Meclisi'nin kararını yanlış buluyoruz. Ayrıca yasal olarak bazı eksiklikler içeriyor. Karar sonrası atılan adımları takip ediyoruz. Parlamentoda durumun sakinleşmesi için çaba verildiğini biliyoruz. Bu konuyu görüşmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Parlamentosu'nda kararların çoğunluğun oyuyla çıkarılması konusunda ise Mufti şunları söyledi:

“Parlamentoda Kürdistan ile ilgili kararlar çoğunluk veya azınlık esasına göre verilmemeli. Eğer bu şekilde olursa azınlık olduğumuz için bizim parlamentoda bulunmamıza gerek yok. Anayasa ve halkı ilgilendiren önemli konulara ilişkin kararlar uzlaşı yoluyla verilmeli.”

Bağdat'taki ziyaretin ilk durağında heyet, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masım'la biraraya geldi.

2 günlük ziyaret kapsamında heyetin, Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi ve Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar Hakim başta olmak üzere Sünni ve Şii liderle bir araya gelmesi bekleniyor.

Rûdaw'ın edindiği bilgiye göre, heyet Bağdat'la müzakere başlatacak. Daha sonra bu müzakere kapsamında siyasi partilerden kurulacak komisyon Bağdat'la referandum mekanizmasını ele alacak.

Kerkük’te alınan kararlar

Geçtiğimiz hafta resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılması kararı alan Kerkük İl Meclisi, dün kentte referandum kararı alındı ve karar Irak Hükümeti’ne iletildi.

Kerkük İl Meclisi, 28 Mart’ta Kürdistan bayrağının Kerkük’teki resmi kurumlarda bulundurulması kararını almıştı.

Irak Parlamentosu ise, Kerkük İl Meclisi'nin bayrak kararına tepki göstererek kararın durdurulması talep edildi. Kerkük İl Meclis'inde yapılan ikinci oturumda Irak Parlamentosu'nun ilgili kararı reddedildi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi  konu ile ilgili yaptığı son açıklamasında, “Kürdistan bayrağı 10 yıldır Kerkük'te zaten var. Bu konu medya üzerinden büyütülüyor” demişti.

Referandum komisyonu

Konu ile ilgili Başkan Mesut Barzani başkanlığında polit büro düzeyinde acil toplanan KDP ile KYB, ortak bir heyet kurmuştu.

Heyet, Kürdistan Bölgesi’ne yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili çalışma yürütüyor. Siyasi partilerle görüşen heyet, Bağdat’la da görüşmeler yapacak. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler