KDP'li Mirani: Kerkük ve Bağımsızlık için Irak ile anlaştık!

KDP Politbüro Sekreteri ve KDP - KYB bağımsızlık heyeti üyesi Fazıl Mirani, dün Bağdat (Irak) ziyaretinin detaylarını açıkladı. Mirani, Kürdistan bağımsızlık referandumu konusunda Irak'lı yetkililerle anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) heyetinde, Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Huseyin, Fazıl Mirani, KYB Politbüro üyesi Adnan Müftü'den oluşuyor. Söz konusu Kürdistan ve Irak'ta bağımsızlık referandumu için görüşmeleri yapıyor.

Söz konusu heyet dün, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Başbakan Haydar Abadi, Parlamento Başkanı Selim Ciburi ve çok sayıda parti lideri ile görüştü.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, yaptığı açıklamada Kerkük için 140. maddenin uygulanma kararı verdiklerini açıkladı. Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre Kerkük statüsü için referanduma gidilecek, bu referandum ile Kürdistan'a mı Irak'a mı bağlanacağına karar verilecek.

Irak Meclis Başkanu Ciburi ise; Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkının olduğu, referandumun tüm halkların doğal hakkı olduğu görüşünde.

Öyle görülüyor ki, Iraklı Araplar savaştan yorulmuş, Kürdistan Peşmerge güçleri ile bir savaşı göz alamayorlar.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler